Polskie piłkarki w finale Mistrzostw Europy do lat 17! Dwa gole zawodniczek Medyka Konin

Reprezentacja Polski awansowała do finału kobiecych mistrzostw Europy do lat 17. W półfinale turnieju w Nyonie biało-czerwone pokonały Belgię 3:1. W piątek zagrają o złoto z Hiszpanią lub Szwecją. Mecz będzie transmitowany w Eurosporcie.
To historyczny sukces polskich piłkarek nożnych. Wielkim wydarzeniem był już sam awans do turnieju finałowego, w którym rywalizują tylko cztery najlepsze drużyny Starego Kontynentu. Polki, aby przedostać się do tego zaszczytnego grona, musiały wygrać dwa turnieje eliminacyjne, w których wyeliminowały m.in. jedną z najsilniejszych reprezentacji w Europie - Norwegię oraz Austrię.

W półfinale turnieju finałowego rozgrywanego w szwajcarskim Nyonie nasze piłkarki trafiły na inne debiutantki - Belgijki. Rywal z pozoru łatwiejszy, ale do mistrzostw Europy awansował kosztem Niemek. Biało-czerwone nie zlekceważyły przeciwniczek i pewnie wygrały 3:1. Dodatkowy powód do radości mają kibice w Wielkopolsce. Wynik spotkania otworzyły i zamknęły bowiem zawodniczki wicemistrza Polski Medyka Konin: Katarzyna Konat i Ewa Pajor. W wyjściowej jedenastce reprezentacji Polski wybiegła także trzecia z powołanych na turniej koninianek, Sylwia Matysik.

O złote medale mistrzostw Europy Polki zagrają w piątek. Ich rywalkami będą broniące tytułu Hiszpanki bądź Szwedki, które zmierzą się w drugim półfinale. Finał rozpocznie się w piątek o 14.30. Spotkanie pokaże telewizja Eurosport.

To nie pierwszy start polskich piłkarek w finałach mistrzostw Europy. W 2007 roku na turniej rozgrywany na Islandii pojechała reprezentacja Polski do lat 19 prowadzona przez Roberta Góralczyka, ale pomimo remisu z Anglią 1:1 na inaugurację, zajęła dopiero siódme miejsce. Tym razem sukces jest dużo większy. Polki mają już zapewniony przynajmniej srebrny medal.

Belgia - Polska 1:3 (1:1)

Bramki: De Caigny (29.) - Konat (25.), Dudek (43.), Pajor (67.).

Polska: Anna Okulewicz - Anna Rędzia, Katarzyna Gozdek (80. Magdalena Gozdecka), Patrycja Michalczyk, Katarzyna Konat Ż - Dominika Dereń, Sylwia Matysik, Paulina Dudek (74. Gabriela Grzywińska), Urszula Wasil, Ewelina Kamczyk - Ewa Pajor (80. Anna Zapała).

Belgia: Diede Lemey - Jody Vangheluwe, Bieke Vandenbussche Ż, Tinne De Caigny, Chloe Van Mingeroet Ż - Lola Wajnblum, Shayna Raekelboom (78, Isabelle Iliano), 15. Valentine Hannecart, Margaux Van Ackere, Noémie Gelders (51, Amber Maximus) - Lotte Aertsen (70, Charlotte Van Ishoven).

sędzia: Vesna Budimir (Chorwacja)

Weź udział w konkursie i przedstaw swój męski punkt widzenia! »

Więcej o: