Hala sportowa i stadion, by nie żyć krócej. Olimpia Poznań przedstawiła program rozbudowy terenów na Golęcinie

Hala sportowa ze ścianą wspinaczkową i stadion lekkoatletyczny. Uzyskanie przez Park Olimpijski Golęcin statusu Centrum Przygotowań Olimpijskich w lekkoatletyce i tenisie oraz stworzenie z niego centrum triathlonu - to założenia projektu przedstawionego przez Olimpię Poznań i Krzysztofa Dziamskiego w sprawie terenów na Golęcinie.
Olimpia Poznań jest zarządcą terenów na Golęcinie, które obejmują nie tylko stadion lekkoatletyczny, ale także piłkarsko-żużlowy, korty tenisowe i hotel Olimp. Krzysztof Dziamski i Olimpia przedstawiły w poniedziałek plan rozwoju tych terenów, które mają zostać przejęte z rąk policji przez skarb państwa i następnie zapewne przekazane miastu jako darowizna.

TS Olimpia twierdzi, że chce stworzyć atrakcyjne miejsce przeznaczone na sport, rekreację i rehabilitację. Według projektu, ma się tu znaleźć nie tylko stadion lekkoatletyczny, który będzie aspirował do miana Centrum Przygotowań Olimpijskich, ale również stadion rozgrzewkowy i hala sportowa przystosowana do crossfit i wyposażona w ścianę wspinaczkową oraz zaplecze.

Krzysztof Dziamski powołuje się na wyniki zawarte w amerykańskim raporcie, które przedstawiła minister Joanna Mucha podczas spotkania w Poznaniu podczas Wielkopolskiego Kongresu Sportu. - "Obecne pokolenie 10-latków będzie pierwszym w historii ludzkości, które będzie żyło pięć lat krócej niż ich rodzice" - taka perspektywa jest przerażająca. Aktywne fizycznie dzieci to w perspektywie mniejsza liczba chorych 30-, 40-latków, dodatkowo, sport wpływa na obniżenie poziomu agresji wśród dzieci i młodzieży, zmniejsza zagrożenia związane z uzależnieniami - czytamy.

- Wychodząc z założenia, że wyzwania, jakie stoją przed nami jako społeczeństwem, wymagają łączenia poszczególnych programów Strategii Rozwoju Miasta Poznania, proponujemy połączyć w Parku Olimpijskim Golęcin w całość: wysoką jakość edukacji, rehabilitację, rekreację oraz sport.

Dalej w projekcie znajduje się uzasadnienie: "Poznań stawia sobie za cel przede wszystkim zwiększenie znaczenia miasta - jako ośrodka sportu rozpoznawalnego w Europie oraz poprawę jakości życia w zakresie dostępnych form spędzania wolnego czasu. Miasto zyskało w ostatnich latach stosunkowo silną pozycję jako "stawiające na sport" i kojarzone jest w Polsce jako silny i aktywny ośrodek sportu. O rolę "miasta - centrum sportu" zaczynają jednak skutecznie konkurować w Polsce inne miasta, m.in. Bydgoszcz, Wrocław, Łódź. Zaistnienie obok miast - organizatorów imprez sportowych, takich jak Monachium, Praga czy Göteborg to również sprawa odpowiedniego określenia sportu jako elementu tożsamości miasta oraz poznańskich inicjatyw sportowych."

Projekt trafi do miasta jako przyszłego właściciela terenów. Źródłem jego sfinansowania mają być inwestorzy prywatni, fundusze europejskie, budżet miasta i województwa oraz budżet Ministerstwa Sportu.