Młodzieżowe mistrzostwa Europy w rugby w przyszłym roku w Wielkopolsce. Jest oficjalna decyzja!

- Dostaliśmy oficjalne pismo od Europejskiej Federacji Rugby FIRA-AER, że Polska będzie organizatorem młodzieżowych mistrzostw Europy w 2014 roku. Turniej zostanie rozegrany w Wielkopolsce - mówi jeden z organizatorów imprezy, Tomasz Kapustka.
Najlepsze europejskie reprezentacje do lat 18 zagrają w Wielkopolsce między 9 a 20 kwietnia 2014 roku. Będą wśród nich drużyny narodowe z najlepszych na kontynencie krajów, uczestników Pucharu Sześciu Narodów: Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch. Wystartuje też Polska, ale w słabszej grupie. Mistrzostwa będą podzielone na trzy ośmiozespołowe grupy - Elitę, grupę A i B. W każdej z nich do zdobycia będą oddzielne komplety medali.

Nie jest jeszcze pewne, w których wielkopolskich miastach będzie można na żywo zobaczyć młodych rugbistów. Chętny jest Poznań i kilkanaście innych ośrodków. - Planujemy rozegrać mistrzostwa w 8-12 miastach. Teraz, gdy znamy już decyzję FIRA-AER, mamy miesiąc na ustalenie listy stadionów i hoteli, w których będą nocowali uczestnicy mistrzostw - mówi Tomasz Kapustka.

Na początku lipca w Sztokholmie będzie się odbywał kongres FIRA-AER. To na nim zostanie przedstawiona prezentacja polskiego turnieju.

Toczy się walka o to, gdzie swoje mecze będą rozgrywać "biało-czerwoni". Naturalnym miejscem wydaje się obiekt Posnanii przy ul. Słowiańskiej. Polaków gościć chcą też Gniezno i Szamotuły. Poznański stadion nie jest przygotowany do tego, by rozgrywać na nim mistrzostwa. - Każdy, kto chodzi tam na spacer, wie, w jakim jest stanie. Trzeba na stadionie wykonać trochę prac. Są one kosztowne, ale nie na tyle, żeby przekraczały możliwości finansowe miasta - uważa Tomasz Kapustka i dodaje, że niezależnie od tego, czy mistrzostwa będą przy Słowiańskiej czy nie, stadion Posnanii zyska tego lata nową murawę. - W lipcu wchodzi tam ekipa remontowa i zrobi nowe boisko - mówi.