Ryszard Orłowski, były piłkarz Grunwaldu Poznań, trenerem piłkarzy... Nepalu

PRZEGLĄD PRASY. 56-letni Ryszard Orłowski, który niegdyś grał w Grunwaldzie Poznań, a w 1984 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, został nowym selekcjonerem reprezentacji piłkarskiej Nepalu. Poprowadzi ją wraz z innym Polakiem, Jackiem Stefanowskim - pisze ?Przegląd Sportowy?.
Dwaj Polacy znaleźli pracę na dachu świata. Poprowadzą reprezentację Nepalu, która już przegrała eliminacje mundialu 2014 roku w strefie azjatyckiej. Będzie jednak walczyła o mundial 2018 w Rosji.

- Była otwarta oferta pracy. Jednym z wymaganych warunków był język angielski. Wysłaliśmy CV i szybko nas zaakceptowali - opowiada Ryszard Orłowski, który swą karierę piłkarską rozpoczynał w Gofabecie Gorzkowice. Później był jednak piłkarzem Grunwaldu Poznań. W 1984 roku opuścił Polskę i wyjechał do USA. Tam grał, potem trenował. On i Jacek Stefanowski, który urodził się już w Stanach Zjednoczonych, mają trenerską licencję UEFA "A". Jacek Stefanowski wcześniej prowadził m.in. reprezentację Portoryko.

Celem polskiego duetu w Nepalu będzie nauczenie tutejszych piłkarzy poważnego futbolu. Ryszard Orłowski opowiada: - Fakt, że poziom infrastruktury jest niski. Ale piłkarska federacja Nepalu stara się jak może, żeby polepszyć warunki. Budują pierwsze boisko ze sztuczną nawierzchnią, będzie oddane do użytku za kilka miesięcy. Duży sukces to akademia piłkarska, w której w kategoriach U-12, U-14 i U-16 szkolą około 100 najzdolniejszych zawodników.

Dwaj polscy trenerzy jeżdżą teraz w różne miejsca Nepalu, szukając uzdolnionych młodych zawodników.

W czerwcu rusza w Nepalu prestiżowy turniej o Puchar Azji Południowej. Nepalczykom bardzo zależy na zwycięstwie. Prezes federacji Genesh Thapa obiecał zawodnikom i trenerom mieszkanie i premie pieniężne.

więcej tutaj