Sport.pl

Rusza kolejna wyprawa na Broad Peak. Po ciała himalaistów

Nowa wyprawa na zbocza morderczej góry Broad Peak w Karakorum wyruszy latem, na przełomie czerwca i lipca. Ma poszukać ciał zaginionych i zapewne zmarłych podczas zimowego ataku Macieja Berbeki i poznaniaka Tomasza Kowalskiego - podał RMF FM.
Wyprawę poprowadzi Jacek Berbeka, brat zaginionego wspinacza, który wraz z Tomaszem Kowalskim, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem we wtorek stanął na górę Broad Peak. Było to pierwsze zimowe wejście na liczący 8051 m n.p.m. szczyt. Radio RMF FM podaje, że brat himalaisty chce odnaleźć jego ciało, pochować i upamiętnić. Wraz z Maciejem Berbeką na Broad Peak zaginął i najprawdopodobniej zginął także mieszkający w Poznaniu Tomasz Kowalski.

Wyprawa ma zostać sfinansowana przez rodzinę i przyjaciół. Jak podaje RMF FM, nieprzypadkowy jest też termin. Berbeka chce przeprowadzić wyprawę jeszcze przed sezonem letnim, by pochować himalaistów przed kolejnymi wyprawami.

O zakończeniu polskiej wyprawy poinformował w piątek jej kierownik Krzysztof Wielicki. Jak przyznał, obu zaginionych himalaistów można uznać za zmarłych. - Nie ma szans, by któryś z nich przeżył - przyznał.

więcej tutaj

Więcej o: