Mistrzyni igrzysk paraolimpijskich powalczy w mistrzostwach kraju z pełnosprawnymi lekkoatletkami

Rawiczanka Karolina Kucharczyk, która pół roku temu pobiła rekord świata i zdobyła złoty medal na paraolimpiadzie w Londynie, wystartuje w weekend w Spale w halowych mistrzostwach Polski. Będzie rywalizowała z w pełni zdrowymi zawodniczkami - w skoku w dal.
Karolina Kucharczyk jest lekkoatletką Kadeta Rawicz, tego samego klubu, z którego wywodzi się polska mistrzyni w rzucie młotem, Anita Włodarczyk. 22-letnia sportsmenka rywalizowała w Londynie w kategorii niepełnosprawności intelektualnej. Już wcześniej startowała w zawodach dla zdrowych zawodniczek, ale, jak podkreślał jej trener, trudno jej było z nimi wygrać. Teraz jednak postanowiła spróbować sił w mistrzostwach Polski, które w sobotę i w niedzielę będą rozgrywane w hali w Spale. Jest wśród trzynastu lekkoatletek na liście startowej skoku w dal. Jej najlepszy wynik, tegoroczne 5,61 m, jest jednym z najgorszych w stawce, ale też Wielkopolanka jest tam też jedną z najmłodszych zawodniczek. W Londynie pobiła rekord świata w skokach osób niepełnosprawnych - osiągnęła równe sześć metrów.

Najlepszym wynikiem wśród walczących o medal w skoku w dal może się pochwalić Anna Jagaciak z Juvenii Puszczykowo. To 6,27 m.

W Spale w 57. Halowych Mistrzostwach Polski wystartuje w sumie około 300 lekkoatletów z 77 klubów. Przy okazji sportowcy będą walczyli o zakwalifikowanie się do reprezentacji kraju na 32. mistrzostwa Europy w Goeteborgu na przełomie lutego i marca. Wielkopolska, obok Śląska, jest regionem, który będzie reprezentowany przez największą liczbę klubów, w sumie aż dziewięć.

Mocną obsadę będą miały konkurencje chodu sportowego. Wśród mężczyzn o złoto będzie walczył Łukasz Nowak z AZS Poznań. Jego rywalami będą m.in. Grzegorz Sudoł, Rafał Augustyn, Rafał Sikora i Dawid Tomala. Najwięcej zawodników przystąpi do biegu na 60 m - aż 23. Wśród nich będą Artur Zaczek i Remigiusz Olszewski z AZS Poznań oraz Kamil Masztak z Grunwaldu Poznań. Najmniejsza frekwencja będzie w chodzie na 3000 m, pchnięciu kulą i pięcioboju, do których to konkurencji zgłoszonych zostało po pięć zawodniczek. W stawce kulomiotek znalazły się dwie Wielkopolanki: Agnieszka Maluśkiewicz z AZS Poznań i Dominika Tomczak z Baszty Szamotuły.

CZY TO DOBRY POMYSŁ, BY ZAWODNICZKA NIEPEŁNOSPRAWNA WALCZYŁA Z PEŁNOSPRAWNYMI? DYSKUTUJMY NA FACEBOOKU