Poznaniak zdobył najzimniejszy szczyt świata

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poznaniak Bartłomiej Wróblewski stanął na najzimniejszym szczycie świata - Masywie Vinsona (4892 m n.p.m.). Teraz do Korony Ziemi został mu już tylko Mount Everest.
W połowie grudnia Wróblewski poleciał na Antarktydę, by zdobyć jeden z dwóch szczytów brakujących mu do Korony Ziemi, którą tworzą najwyższe wierzchołki poszczególnych kontynentów. I choć Masyw Vinsona nie jest górą ani najwyższą wśród choćby ośmiotysięczników, ani szczególnie trudną technicznie, to jest górą szczególną, bo najzimniejszą. Odczuwalna temperatura spada tu nawet do minus 60 stopni Celsjusza. - Tak wielkie mrozy nas oszczędziły. Było około minus 30, a to w tym rejonie świata nic szczególnego. Mimo to ostrożności nigdy za wiele. Gdy do obozu nie docierało słońce, nie można było wychodzić z namiotów. Ryzyko odmrożeń było zbyt wielkie - relacjonuje Wróblewski.

Atak szczytowy na Vinsona planowany był na Wigilię Bożego Narodzenia. - Z powodu opadów śniegu musieliśmy poczekać dwa dni na okno pogodowe. Ale się udało. Wyszliśmy około godziny 9 i cała akcja górska zajęła nam dziesięć godzin. Na samym szczycie spędziliśmy 45 minut. To było dla mnie szczególne Boże Narodzenie - mówi Wróblewski, na co dzień prawnik konstytucjonalista.

Teraz przed nim ostatnie, najpoważniejsze górskie zadanie - Mount Everest, na który chce ruszyć za trzy miesiące. To będzie jego drugie podejście do najwyższej góry świata. W 2012 r. wspinaczkę zakończył na 7700 m n.p.m. Załamała się pogoda, zabrakło też trochę kondycji psychicznej (był świadkiem kilku śmiertelnych wypadków), jak i fizycznej (codzienne bieganie na 18. piętro ratajskiego wieżowca to jednak trochę za mało). - Teraz jestem lepiej przygotowany. Przekonałem się o tym na Vinsonie. Jeśli tylko znajdę pieniądze, to atakuję Dach Świata w tym roku - podsumowuje Wróblewski.

Patronat nad wyprawą w Masyw Vinsona sprawowała "Gazeta".