Sport.pl

Hokejowa Polska na razie tam, gdzie Fidżi. Cel - mistrzostwa świata

Polscy laskarze przeszli pierwszą rundę nowych rozgrywek w tym sporcie, Ligi Światowej. Udało się to 13 ekipom na świecie, w tym Fidżi, które grało w pożyczonym sprzęcie. Kolejny etap to znacznie trudniejszy turniej we Francji. A te rozgrywki to jedyna droga na igrzyska olimpijskie.
Liga Światowa została wprowadzona w hokeju na trawie jako forma nowych rozgrywek i kwalifikacji na igrzyska olimpijskie. Innej drogi nie będzie. Liga Światowa ma bowiem odbywać się w cyklu dwuletnim. Ten cykl rozdzieli miejsca na hokejowych mistrzostwach świata, które w 2014 roku odbędą się w Holandii. Zagrają na nich gospodarze, mistrzowie kontynentów, a stawkę uzupełni się właśnie drużynami z najwyższych miejsc w Lidze Światowej.

Taki sam schemat obowiązywać będzie za dwa lata, przy czym wówczas decydować się będzie podział miejsc w turnieju hokejowym na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Skończyły się turnieje barażowe - teraz nie będzie już alternatywy. Nie zajmiesz wysokiego miejsca (5. -6.) w Lidze Światowej, wypadasz z gry.

Polacy wygrali w sierpniu rozgrywany w Pradze turniej pierwszej rundy i awansowali dalej wraz z laskarzami Ukrainy. Odpadły wtedy Czechy i Białoruś. Podobne turnieje odbyły się na całym świecie.

- Cardiff (Walia): awans zdobyły Irlandia i Austria, odpadły Walia i Szwecja

- Lousada (Portugalia): awans zdobyły Portugalia i Szkocja, odpadły Maroko, Włochy i Gibraltar

- Doha (Katar): awans zdobył Azerbejdżan, odpadły Turcja, Katar, Oman i Sri Lanka

- Singapur: awans zdobył Bangladesz, odpadły Singapur, Hongkong i Tajlandia

- Akra (Ghana): awans zdobył Egipt, odpadły Ghana i Nigeria

- Chula Vista (USA): awans zdobyły USA, odpadły Meksyk i Gwatemala

- Port of Spain (Trynidad): awans zdobyły Trynidad i Tobago oraz Chile, odpadły Wenezuela i Barbados

- Suva (Fidżi): awans zdobyło Fidżi, odpadły Papua Nowa Gwinea i Vanuatu

Ten ostatni turniej stał się głośny dzięki postawie fair play ekipy Australii. Jest ona hokejową potęgą, więc do rywalizacji włączy się później. Australijczycy pożyczyli jednak i dostarczyli sprzęt do Suvy, by mogły z niego skorzystać słabsze ekipy z Vanuatu, Fidżi i Papui Nowej Gwinei. Turniej w Suva był niezwykle efektowny, gdyż wszystkie drużyny z wysp Pacyfiku odtańczyły taniec bojowy haka, znany głównie z nowozelandzkiego rugby.

W drugiej rundzie Ligi Światowej Polska nie będzie miała okazji zagrać z Fidżi. Trafiła bowiem na turniej we Francji, w St. Germain (6-12 maja). Zagra tam z Francuzami, Portugalczykami, Belgami, Szkotami i Kanadyjczykami. Będzie bardzo ciężko, gdyż wychodzą dalej tylko dwie ekipy.

Układ turniejów drugiej rundy:

St. Germain (Francja): Francja, Belgia, Szkocja, Polska, Portugalia, Kanada

Elektrostal (Rosja): Rosja, Ukraina, Austria, Egipt, Japonia, Malezja

Rio de Janeiro (Brazylia): Brazylia, Argentyna, Chile, Trynidad i Tobago, USA, RPA

New Delhi (Indie): Indie, Chiny, Bangladesz, Azerbejdżan, Fidżi, Irlandia

Więcej o: