Sport.pl

Wystawa z okazji 55-lecia Górnika Konin

?Teraz, gdy klub znajduje się na samym dnie ligowej tabeli, może warto spojrzeć nieco wstecz i zainspirować się grą byłego pokolenia piłkarzy reprezentujących konińskie barwy? - czytamy w zaproszeniu na otwarcie wystawy z okazji 55-lecia Górnika Konin. Wystawa została otwarta we wtorek w Muzeum Okręgowym w Koninie.
Prowadzony przez byłego piłkarza Lecha Poznań Damiana Łukasika Górnik Konin zajmuje ostatnie miejsce w tabeli III ligi. Okoliczności do świętowania jubileuszu 55-lecia nie są więc szczególne. Klub przygotował jednak wystawę, która ma przypomnieć historię Górnika. Jak czytamy na oficjalnej stronie, "Klub bez wątpienia może pochwalić się mianem najbardziej zasłużonego klubu sportowego w regionie - przez wiele lat była to duma nie tylko Konina, ale także całego regionu, z którego rzesze kibiców przybywały na stadion na mecze z Wisłą Kraków, Polonią Warszawa, Cracovią, Śląskiem Wrocław czy masą innych utytułowanych drużyn".

Okres świetności Górnika (wówczas jako Aluminium) to lata 90. XX wieku, gdy piłkarze z Konina przez kilka lat grali na zapleczu ekstraklasy. Górnik dochował się też reprezentanta Polski, był nim Andrzej Jaskot. W 1998 roku koninianie doszli do finału Pucharu Polski, w którym w wielce kontrowersyjnych okolicznościach przegrali w Poznaniu z Amicą Wronki. Wychowankami Aluminium są m.in. obecny zawodnik Lecha Poznań Marcin Kamiński oraz młody bramkarz Dawid Smug, który jest zawodnikiem młodzieżowego zespołu Interu Mediolan.

Otwarta we wtorek wystawa będzie czynna przez najbliższe tygodnie, prawdopodobnie do końca roku.

Więcej o: