13. Poznań Maraton to nie tylko bieg. Można zbadać achillesy, poradzić się lekarzy i dietetyków

Poznań Maraton zbliża się coraz szybszymi krokami. Jego start już w najbliższą niedzielę. W tym roku po raz pierwszy w historii biegowi towarzyszyć będą targi sportowe nie tylko dla biegaczy - Poznań Sport Fair.
Obecność targów wiąże się także z przenosinami maratonu znad Malty na teren MTP. Ponad 42-kilometrowy bieg wystartuje i zakończy się na terenie targów poznańskich. Początek maratonu w niedzielę o godz. 9. A już dwa dni wcześniej, bo w piątek zadebiutują targi Poznań Sport Fair - interdyscyplinarna impreza dla wszystkich miłośników ruszania się i zdrowego trybu życia.

Przez trzy dni będziemy mogli zapoznać się (i oczywiście zakupić) z nową odzieżą, obuwiem, sprzętem, akcesoriami, odżywkami i technologią sportową. Na targach będzie można poznać ofertę sklepów i hurtowni artykułów sportowych, dystrybutorów marek sportowych, instruktorów, a także ośrodków sportu, rekreacji oraz fitness czy agencji eventowych.

Zachwyć się Spartathlonem

To, że Poznań Sport Fair odbędzie się w trakcie trwania poznańskiego maratonu, gwarantuje tysiące osób obecnych na targach. Wszystkie te osoby aktywnie uprawiają sport, chcą być na bieżąco z nowościami technologicznymi i sprzętowymi, większość z nich zatem stanowi grupę docelową wśród targowej klienteli. Maraton jest więc dobrą okazją, by towarzyszyły mu targi sportowe, prezentujące wszystko, co pomaga w utrzymaniu sprawności nie tylko w bieganiu, ale i w innych dyscyplinach.

Targi Sport Fair to nie tylko okazja, by przyjrzeć się ofercie handlarzy sprzętem sportowym. To także okazja, by sprawdzić stan swojego ciała i zdrowia. W sobotę 13 października 20 wykwalifikowanych fizjoterapeutów z Rehasport Clinic przeprowadzi na terenie targów (naprzeciwko punktów wydawania numerów startowych) bezpłatne badanie ścięgna Achillesa dla wszystkich maratończyków.

Targi to również okazja do spotkań i wymienienia maratońskich doświadczeń z innymi biegaczami. Sporo do powiedzenia na temat długodystansowego biegania ma Scott Jurek, jeden z najlepszych ultramaratończyków w historii. O swych zmaganiach na trasie ten trzykrotny zwycięzca Spartathlonu (liczący 246 km bieg z greckich Aten do Sparty) i rekordzista USA w biegu 24-godzinnym (w ciągu doby Scott Jurek pokonał 266,7 km) opowie w sobotę 13 października o godz. 19 w sali niebieskiej holu wschodniego MTP.

Dowiedz się, jak sobie pomóc

Spotkanie z amerykańskim długodystansowcem polskiego pochodzenia poprzedzą w sobotę dwa inne wydarzenia w ramach Poznań Sport Fair. Pierwsze z nich odbędzie się o godz. 16.

Chodzi o cykl prelekcji, jakie przygotuje centrum zdrowia ASGO. W sali niebieskiej holu wschodniego każdy biegacz dowie się, jak zachować optymalną formę, skorzysta z porad dietetyka, osteopaty, fizjoterapeuty.

I tak o godz. 16 dr Katarzyna Krych-Garsztka, dietetyk z ASGO i adiunkt na poznańskiej AWF, opowie, jak odżywiać się przed, po i w trakcie maratonu oraz jak nawadniać organizm podczas wzmożonego wysiłku. O godz. 16.35 osteopata i fizjoterapeuta Łukasz Czubaszewski zdradzi, czym jest odnowa biologiczna, jakie ma znaczenie dla sportowców, jak ją stosować i dlaczego jest ważnym elementem treningu każdego biegacza.

O godz. 17 od Alberta Służewskiego, fizjoterapeuty reprezentacji Polski w lekkiej atletyce, dowiemy się, czym w sporcie jest osteopatia i jakie ma zastosowanie w "ostatnim szlifie" przed startem.

Te osoby, które chcą się dowiedzieć, jaką rolę pełni autoterapia w rozciąganiu mięśni jako sposobu zapobiegania przeciążeniom w biegach długich, koniecznie muszą odwiedzić targi o godz. 17.25 i wysłuchać wykładu dr. Sławomira Marszałka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Cykl prelekcji zakończy spotkanie z wielokrotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej Bartoszem Bosackim. O godz. 17.50 były piłkarz Lecha Poznań zdradzi kulisy treningu zawodowego sportowca.

Posłuchaj, w czym pomaga ruch

Po serii wykładów, których tematem przewodnim jest szeroko pojęte przygotowanie psychofizyczne maratończyka, organizatorzy Poznań Sport Fair przygotowali jeszcze jedną atrakcję.

Chodzi o spotkanie z Łukaszem Grassem, dziennikarzem i sportowcem, które w sali niebieskiej rozpocznie się o godz. 18.15. Grass to absolwent poznańskiej AWF, przygodę z mediami zaczynał w studenckim radiu Afera, kontynuował w TOK FM i telewizji TVN 24. Dziś mówi o sobie, że jest dziennikarzem telewizyjnym i radiowym oraz wielkim miłośnikiem triathlonu (m.in. założył i prowadzi serwis akademiatriathlonu.pl). W lipcu tego roku ukazała się jego książka "Trzy Mądre Małpy", którą wielu traktuje jak polską odpowiedź na "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu" Harukiego Murakamiego, znakomitego powieściopisarza i maratończyka z Japonii. Grass opisuje w niej, jak intensywnie uprawiany triathlon był odpowiedzią na zdrowotną zadyszkę i wypalenie zawodowe.

Zjedz makaron

W sobotę o godz. 14 na terenie targów odbędzie się też tradycyjne Pasta Party, czyli makaronowa wyżerka dla wszystkich uczestników niedzielnego biegu. Solidna porcja zawartych w makaronie węglowodanów jest najlepszym zastrzykiem energii dla biegaczy.

Maraton i związane z nim targi zajmą trzy hale MTP. W pierwszych dwóch znajdzie się 100 pryszniców i 100 stanowisk do masaży. Trzecia przeznaczona będzie tylko na cele targowe.

Targi odbędą się w dniach 12-14 października (piątek-niedziela). W piątek i sobotę dla zwiedzających targi czynne będą od godz. 9 do 21, a w niedzielę od 8.30 do 17.