Sport.pl

Hokej halowy w programie igrzysk olimpijskich? Szansa dla Polski

Polski Związek Hokeja na Trawie czyni starania, aby halowa odmiana hokeja na trawie znalazła się w programie igrzysk olimpijskich. Jeśli tak by się stało, Polska zyskałaby wielką szansę na medale olimpijskie. W tym sporcie jesteśmy bowiem światową czołówką.
Jak informuje Polski Związek Hokeja na Trawie, jest możliwe, aby halowy hokej stał się sportem olimpijskim. Polska jest orędownikiem tego pomysłu. Jak mówi Karta Olimpijska, samodzielna dyscyplina sportu musi spełnić określone kryteria, żeby móc być włączoną do programu igrzysk - w przypadku letnich igrzysk - dyscyplina męska musi być uprawiana w co najmniej 75 krajach na 4 kontynentach, żeńska - 40 na 3 kontynentach. W przypadku igrzysk zimowych - zarówna męska, jak i żeńska dyscyplina sportu musi być uprawiana w 25 krajach na 3 kontynentach. Bardziej logiczne wydają się starania, żeby włączyć hokej halowy do programu igrzysk letnich. Ale wymagania stawiane przez Kartę Olimpijską są zdecydowania łagodniejsze dla igrzysk zimowych.

Halowa odmiana hokeja powstała w Niemczech nieco ponad pół wieku temu. Nasi zachodni sąsiedzi nie tylko stworzyli tę odmianę hokeja, ale zbudowali tak silną męską drużynę, że była ona niepokonana aż do 2006 roku, kiedy to uległa w meczu grupowym Halowych Mistrzostw Europy zespołowi polskiemu aż 4:9. Ostatecznie w tym turnieju Niemcy jednak triumfowali.

Polska z kolei trzykrotnie zdobywała srebrne medale mistrzostw świata, za każdym razem lepsi byli w finale tylko Niemcy. Tak było chociażby w 2011 roku podczas Halowych Mistrzostw Świata w Poznaniu, gdzie Polacy ulegli Niemcom dopiero po dogrywce. Rozgrywane w halach MTP mecze mistrzostw świata cieszyły się gigantyczny zainteresowaniem kibiców, zupełnie niespotykanym w hokeju na trawie.

Poza tym seniorska reprezentacja Polski zdobyła dwukrotnie wicemistrzostwo Europy (1999, 2006).

HOKEJ HALOWY NA IGRZYSKACH - CO WY NA TO?

Więcej o:
Komentarze (12)
Hokej halowy w programie igrzysk olimpijskich? Szansa dla Polski
Zaloguj się
 • depegie

  Oceniono 31 razy 13

  Zdecydowanie powinno byc wiecej hokejow wymyslonych, np. hokej gorski - na zboczach tak zeby pilka spadala w dol, hokej stołówkowy - lawirowanie miedzy stolikami z ludzmi jedzacymi zupe : always fun, hokej nocny, czyli z fluorescencyjna pileczka no i hokej-złośliwiec: po boisku oprócz drużyn biega też 4 'neutralnych' grubasów, których interesuje jedynie sianie fermentu i wykopywanie pileczki grajacym gdzie badz.

 • spectator_zm

  Oceniono 18 razy 12

  Ja bym się tak nie podniecał. Nawet jeśli ten halowy hokej zostanie włączony do programu igrzysk, to Polacy bardzo szybko przestaną się liczyć w świecie. Tak było kiedyś z pięciobojem nowoczesnym kobiet. Byliśmy potęgą, hurtem zdobywaliśmy medale na MŚ zarówno w drużynie, jak i indywidualnie, czy w sztafetach. Po włączeniu do programu igrzysk świat od razu na poważnie zabrał się za ten sport i sukcesy Polek szybciutko się skończyły. Tak samo będzie z hokejem halowym. Od razu kraje o dużo wyższej kulturze sportowej na poważnie zabiorą się za ten sport i Polska przestanie się liczyć.
  Igrzyska to dla wielu dyscyplin być, albo nie być i od tego, czy są w programie igrzysk zależy ich rozwój i poziom. Dlatego my bardzo często odnosimy sukcesy w dyscyplinach poza olimpijskich, bo świat nie traktuje ich poważnie...

 • janadamf

  Oceniono 14 razy 6

  A moze by tak zaproponowac maraton w piciu wodki? Tu srebra by nam chyba nikt nie odebral?

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 21 razy 5

  myslalem, ze chodzi o wyciagniecie radia z samochodu sasiada na czas

 • klingel

  Oceniono 10 razy 4

  hurrrr(W)a. znowu zaczyna pachniec zlotem!

 • usaasu00

  Oceniono 5 razy 3

  To sie dowiedziałem tyle z tego artykułu ze Polska chce hokeja halowego na igrzyskach. A ja sie pytam jakie czyni w ttym celu działania. Bez sensu ten news...jest h... hokej na trawie co praktycznie nie daje sznas hokejowi halowemu....argumenty potwierdzajacych teze ze nie zobaczymy tej odmiany hokeja na igrzyskach mozna wymieniac bez konca........

 • mecenas_misiura

  Oceniono 12 razy 2

  wyścigi pielgrzymek, i w końcu będziemy mieli wór medali

 • zabavnik

  Oceniono 3 razy 1

  jeżeli polski związek w obojętnie jakiej dyscyplinie poza siatkówką czyni o coś starania to wiadomo z góry że nic z tego nie będzie szkoda klawiatury na pisanie tego artykułu ale już jeden naiwniak taki jak ja się znalazł i to skomentował więc kasa leci a fikcja trwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX