Hokej halowy w programie igrzysk olimpijskich? Szansa dla Polski

Polski Związek Hokeja na Trawie czyni starania, aby halowa odmiana hokeja na trawie znalazła się w programie igrzysk olimpijskich. Jeśli tak by się stało, Polska zyskałaby wielką szansę na medale olimpijskie. W tym sporcie jesteśmy bowiem światową czołówką.
Jak informuje Polski Związek Hokeja na Trawie, jest możliwe, aby halowy hokej stał się sportem olimpijskim. Polska jest orędownikiem tego pomysłu. Jak mówi Karta Olimpijska, samodzielna dyscyplina sportu musi spełnić określone kryteria, żeby móc być włączoną do programu igrzysk - w przypadku letnich igrzysk - dyscyplina męska musi być uprawiana w co najmniej 75 krajach na 4 kontynentach, żeńska - 40 na 3 kontynentach. W przypadku igrzysk zimowych - zarówna męska, jak i żeńska dyscyplina sportu musi być uprawiana w 25 krajach na 3 kontynentach. Bardziej logiczne wydają się starania, żeby włączyć hokej halowy do programu igrzysk letnich. Ale wymagania stawiane przez Kartę Olimpijską są zdecydowania łagodniejsze dla igrzysk zimowych.

Halowa odmiana hokeja powstała w Niemczech nieco ponad pół wieku temu. Nasi zachodni sąsiedzi nie tylko stworzyli tę odmianę hokeja, ale zbudowali tak silną męską drużynę, że była ona niepokonana aż do 2006 roku, kiedy to uległa w meczu grupowym Halowych Mistrzostw Europy zespołowi polskiemu aż 4:9. Ostatecznie w tym turnieju Niemcy jednak triumfowali.

Polska z kolei trzykrotnie zdobywała srebrne medale mistrzostw świata, za każdym razem lepsi byli w finale tylko Niemcy. Tak było chociażby w 2011 roku podczas Halowych Mistrzostw Świata w Poznaniu, gdzie Polacy ulegli Niemcom dopiero po dogrywce. Rozgrywane w halach MTP mecze mistrzostw świata cieszyły się gigantyczny zainteresowaniem kibiców, zupełnie niespotykanym w hokeju na trawie.

Poza tym seniorska reprezentacja Polski zdobyła dwukrotnie wicemistrzostwo Europy (1999, 2006).

HOKEJ HALOWY NA IGRZYSKACH - CO WY NA TO?