Sport.pl

Paraolimpijczycy skończyli igrzyska, ale walczą dalej. W Poznaniu wyszli na ulice

Olimpijska walka osób niepełnosprawnych nie skończyła się wraz z ceremonią zamknięcia igrzysk w Londynie. Paraolimpijczycy walczą dalej - o to, by pokazywała ich telewizja. "A co nam to da, że pan umieści nasze logo na koszulce? I tak nikt tego nie zobaczy" - słyszą, gdy pukają do drzwi sponsorów. Ich startów nie mogą obejrzeć też rodziny i sąsiedzi. W niedzielę zbierali więc w Poznaniu podpisy pod petycją, którą kierują do TVP.
- Kolega paraolimpijczyk szukał sponsora. Przedstawiciel firmy go pyta: "A co nam to da, że pan umieści nasze logo na koszulce? I tak nikt go nigdzie nie zobaczy" - mówi Filip Rodzik, strzelec, paraolimpijczyk. Filip razem z przyjaciółmi zbierał wczoraj podpisy w centrum Poznania.

- Paraolimpijczykom trudniej znaleźć sponsorów, a gdy już im się uda i pojadą na igrzyska, to i tak rodziny, przyjaciele czy sąsiedzi nie obejrzą ich startu. Żadna telewizja go nie transmituje. Owszem, jest lepiej niż było jeszcze cztery lata temu, gdy byłem na olimpiadzie w Pekinie. Telewizja emituje teraz krótkie wzmianki o igrzyskach paraolimpijskich po wiadomościach. Ale to wciąż mało - mówi Rodzik, sportowiec uprawiający strzelectwo i prezes klubu strzeleckiego. Cztery lata temu był na paraolimpiadzie w Pekinie, do Londynu się nie zakwalifikował. - Zostałem i walczę w Polsce o to, byśmy kolejne paraigrzyska mogli już normalnie oglądać w TVP - wyjaśnia.

Na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie Polacy zdobyli 36 medali, w klasyfikacji medalowej plasując się na dziewiątym miejscu.

- Osoby niepełnosprawne mają w sobie więcej woli walki, bo najpierw muszą przezwyciężyć chorobę. To niezły trening. Pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych z Politechniki Poznańskiej mówił mi, że niepełnosprawni raczej nie mają problemów w nauce: gdy już się dostają na studia to nie po to, by się nie uczyć - twierdzi Rodzik.

- W tym roku Polska zdobyła 36 medali, a to i tak gorszy wynik niż choćby osiem lat temu, gdy tych medali było ponad 50! - dopowiada Sebastian Cielecki, strzelec ze Startu Zielona Góra. Sebastian z kartą na podpisy w ręku krążył między przechodniami. - Na razie mam kilkanaście podpisów, ale to dopiero początek. W Zielonej Górze zebraliśmy w sumie osiemset - mówi.

Petycję wraz z podpisami sportowcy chcą przesłać do TVP oraz do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Będzie na niej m.in. podpis Kariny, studentki mechaniki. - Lubię oglądać sport. A gdy sukces odnosi osoba, której jest w życiu trudniej, to czuję po prostu dumę - tłumaczy dziewczyna.

Czy miał(a)byś ochotę obejrzeć relacje z paraigrzysk w telewizji
Komentarze (8)
Paraolimpijczycy skończyli igrzyska, ale walczą dalej. W Poznaniu wyszli na ulice
Zaloguj się
 • togo13

  Oceniono 3 razy 3

  Jesteści wielcy. Pełnosprawni - to nieudacznicy.
  Niech sie wstydzą.

 • cholonek

  Oceniono 5 razy 1

  Oczywiscie tysiace hipokrytow napisza, ze tak, tak, oni beda ogladac paraolimiade, i ze nic innego ich nie interesuje, i ze wyscigi na wozkach sa najlepsze. Jak bedzie olimpiada dla hipokrytow, to Polska zgarnie komplet medali.

 • stafarda

  Oceniono 2 razy -2

  "A co nam to da, że pan umieści nasze logo na koszulce? I tak nikt tego nie zobaczy" Halo pobudka. To tak nie działa. Jak chcecie sponsorów to zapłaćcie tv za transmisję a wtedy będę sponsorzy. A jak się okaże że marketing w waszym wykonaniu osiągnie pułap przewyższający koszt transmisji to TV sama będzie się prosić o możliwość puszczania relacji bo sama zarobi na reklamach. Paniali?? Wy chcecie jajko żeby wykluła się kura. A to wy musicie kupić kurę żeby znosiła jajka, najlepiej złote. Na pierwsze IO sportowcy jeździli za swoje. Każdy festiwal, jakiś turniej czy inna impreza zawsze na początku zabiega o media. A teraz możecie mnie minusować.

 • gregoson

  Oceniono 4 razy -2

  Przykro mi ale sportowcy-kaleki czy też, po politycznopoprawnemu - niepołnosprawni są również niepełnomedialni. W radiu wypadają świetnie, a gazetach też ale w TV - sorki ale ja nie potrafię oglądać w spokoju duch wyścigów inwalidów. W ogóle nie oglądam sportu w TV ale pokazywanie inwalidów walczących ze sobą - to już byłaby perwersja. I wiecie co? Jak były Olimpiady dla atletów to politycznopoprawne pajace wymyśliły paraolimpiady, żeby inwalidzi mogli się sprawdzić. Teraz paraolimpijczycy chcą kasy, przywilejów, braw i uwielbienia tłumów. To jak tak sobie myślę, że idąc tym torem myślenia pozwólmy homo na związki partnerskie. Ciekawe czego zażądają po kilku latach?
  Są piłkarskie Mistrzostwa Świata w ganianiu za gumowym balonem obszytym skórą? Podobno robią takie same dla bezdomnych. Może to tez transmitować? A najlepiej to transmitować rozgrywki w bierki elektryczne pod wodą.
  Ludzie, nie epatujcie mnie swoimi preferencjami seksualnymi ani swoim kalectwem! Nie żądajcie żeby przymusowo pokazywała to TVP - bo wiecie, że żadne komercyjna stacje tego nie zrobi bo nikt tego oglądać nie będzie. Gdyby tak było to telewizje by się zabijały o prawa do transmisji.

 • ulanzalasem

  Oceniono 6 razy -2

  A teraz proszę o przeprosiny dla Korwina! Ktoś dyskryminuje paraolimpijczyków ? Wy też to robicie! Nie słyszałem protestów na znak braku emisji igrzysk paraolimpijczyków...czyli ich dyskryminujecie, bo gdyby nie było emisji z igrzysk pełnosprawnych to byłby szok, protesty, wielka dyskusja.
  Rozumiem, że Puma, Nike, Adidas dyskryminują paraolimpijczyków ? A co z VISĄ, co z McDonald's ? Nie widzę, że emitowali reklamy w czasie relacji...o kurde nie mają kiedy bo ich nie chcecie oglądać! Czy wiedzieliście, że do niedawna paraolimpijczycy nie mieli emerytur za medal ? Dopiero od kilku lat są przyznawane, czyli mkol i ministerstwo sportu ich dyskryminowało ? I nadal to robi, bo pieniądze za medal są dla niech niższe niż dla Majewskiego, Zielińskiego czy Włodarczyk! I gdzie to oburzenie internautów i Senyszyn ? Ano nie ma...
  PS Proponuję zapytać Polsat czy zaoferuje to w PPV...wiem, że TVP to stacja niby publiczna, ale inni jakoś też nie pokazują olimpijczyków. Jeśli już to się nad nimi użalają, podgrzewają atmosferę, szukają sensacji - ale to obrzydliwe, bo nie wiem co dla niektórych było gorsze wypowiedź JKM czy to, że dzięki temu TVN24 ma gorący temat kosztem paraolimpijczyków ( i oczywiście oglądalność, reklamy).

 • wojtekjeden

  Oceniono 4 razy -4

  no proszę gw sie obudziła i chce byc teaz poprawna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX