Sport.pl

Glasgow powalczy z Poznaniem o igrzyska sposobem a la Londyn

Starające się o Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku szkockie miasto Glasgow zamierza pójść drogą Londynu. Wioskę olimpijską umieści w najbiedniejszej części miasta. Ma to doprowadzić do jej rewitalizacji.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Ta część Glasgow nazywa się Sighthill i leży w północnej części miasta. Powstała jako miejsce osiedlania się uchodźców i emigrantów. Od 1970 roku następuje systematyczny upadek Sighthill.

- Już dawno chcieliśmy zregenerować tę dzielnicę i podnieść standard życia tamtejszych mieszkańców. Dzięki igrzyskom stanie się to znacznie szybciej - mówi przewodniczący rady miasta Glasgow, Gordon Matheson.

Szkoci chcą tam usytuować wioskę olimpijską, która po igrzyskach w 2018 roku zmieni się w osiedla mieszkaniowe dla ludzi. To pomysł podobny do tego, który zastosowano w Londynie - podczas ostatnich igrzysk olimpijskich Anglicy budowali obiekty olimpijskie w najbardziej zaniedbanych dzielnicach, aby pobudzić je do życia.

Prace nad budową osiedla w Sighthill ruszą niebawem. Glasgow nie czeka na werdykt w sprawie przyznania organizacji MIO, co ma nastąpić dopiero w przyszłym roku. Wioskę chcą wznieść niezależnie od rozstrzygnięcia. Powstaną tam budynki dla 6 tys. osób, kampusy, szkoły i nowe drogi do centrum.

Glasgow jest jednym z konkurentów Poznania w walce o Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku. Pozostali to: Buenos Aires, Medellin, Rotterdam i wciąż jeszcze meksykańskie miasto Guadalajara, choć ono zapewne w październiku wycofa swą kandydaturę. Idea ubiegania się Poznania o MIO powstała w naszej redakcji pięć lat temu .

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku zorganizuje:
Więcej o: