Wielkopolskie siatkarki zagrały na Mistrzostwach Europy

Z szóstym miejscem wróciły z Mistrzostw Europy Juniorek z Ankary polskie siatkarki. W zespole Andrzeja Pecia występowały Martyna Grajber z Piły, Ewelina Janicka z Piły, Julia Twardowska ze Środy Wlkp. i Agnieszka Kąkolewska z Poznania.
Agnieszka Kąkolewska ma 17 lat i pochodzi z Energetyka Poznań. Ma już na koncie nawet występy w reprezentacji seniorek! W 2012 otrzymała powołanie do szerokiej kadry reprezentacji Polski, prowadzonej przez trenera Alojzego Świderka. Została zgłoszona również do rozgrywek Grand Prix 2012.

16 czerwca 2012 zadebiutowała w seniorskiej kadrze Polski podczas wygranego (3:0) meczu z Tajwanem. W swoim debiucie zdobyła 8 punktów.

Julia Twardowska natomiast to przyjmująca rodem z UKS Środa Wielkopolska, z kolei mierząca 193 cm Ewelina Janicka grała jako środkowa w MKS Kalisz. Siatkarka ta wzięła już udział w Mistrzostwach Europy w Ankarze, ale kadetek w 2011 roku. Biało-czerwone spisały się bardzo dobrze, zajmując wysokie piąte miejsce, które jest jednocześnie kwalifikacją do Mistrzostw Świata. W fazie grupowej podopieczne Andrzeja Pecia wygrały trzy mecze, pokonując m. in. późniejsze mistrzynie Europy, Turczynki, i były o krok od awansu do strefy medalowej.

Martyna Grajber była uczennicą klasy siatkarskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile i Gimnazjum nr 5. Polscy szkoleniowcy dostrzegli jej wielkie serce do gry i nieprzeciętny talent i po dwóch latach w pilskim gimnazjum powołali ją do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Od tego czasu Martyna Grajber, grająca na pozycji przyjmującej, jest zawodniczką młodzieżowych reprezentacji naszego kraju. W 2011 roku reprezentowała Polskę w odbywających się w Turcji Mistrzostwach Świata Kadetek i Mistrzostwach Europy Kadetek. Teraz grała na Mistrzostwach Europy już w wyższej kategorii wiekowej.

Młodsza od koleżanek Martyna Grajber swą pierwszą szansę występu dostała w ostatnim meczu grupowym z Niemkami. Przez cały turniej była zawodniczką rezerwową.

Polki w grupie wygrały 3:1 z Czeszkami, 3:0 z Włoszkami, 3:1 z Bułgarkami oraz uległy 1:3 Rosjankom i 0:3 Niemkom. Nie awansowały do półfinału, promocję zdobyły Rosja i Włochy. W walce o miejsca 5-8 biało-czerwone wygrały 3:0 z Belgią i przegrały 1:3 z Niemcami, co ostatecznie dało im szóstą lokatę na Starym Kontynencie. Złoto zdobyły Turczynki, na co warto zwrócić uwagę, gdyż nowe pokolenie tureckich siatkarek może niebawem odgrywać istotną rolę w Europie. MVP turnieju została Damla Cakiroglu z Turcji.

Skład Polek (który też warto zapamiętać): Julia Twardowska, Ewelina Janicka, Karolina Szymańska, Paulina Głaz, Aleksandra Wójcik, Martyna Grajber, Iga Chojnacka, Natalia Gajewska, Ewelina Tobiasz, Natalia Strózik, Agnieszka Kąkolewska, Anna Korabiec (libero)