Prezydent Ryszard Grobelny: Londyn też wykorzystuje hale targowe

- Igrzyska olimpijskie w Londynie uczą tego, że sensowne jest wykorzystywanie na potrzeby takich imprez hal targowych. W Londynie spora część obiektów olimpijskich jest tymczasowa - mówi prezydent Poznania Ryszard Grobelny po wizycie w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie lobbował w sprawie przyznania Poznaniowi organizacji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Poznań stara się o tę imprezę po raz trzeci - w 2010 roku nieco rozgrzewkowo przegrał z Singapurem, a w walce o edycję 2014 roku lepszy był chiński Nankin. Radni zadecydowali, że stolica Wielkopolski będzie starała się o letnie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie także w 2018 roku. Teraz rywalami Poznania są: Buenos Aires, Medellin, Guadalajara, Glasgow i Rotterdam.

Po wizycie na Wyspach poznaniacy upewnili się - jak mówią - że ich koncepcja budowania w Poznaniu aren tymczasowych i wykorzystania w tym celu hal targowych jest słuszna. Tak właśnie uczynił olimpijski Londyn. W takich halach odbywają się zawody w zapasach, szermierce, podnoszeniu ciężarów czy tenisie stołowym.

Prezydent Ryszard Grobelny stwierdził, że do programu MIO na 2018 rok ma dojść golf, a wypaść np. siatkówka, zastąpiona jedynie przez siatkówkę plażową. - Dla nas to dobrze - powiedział. Plaża do siatkówki ma powstać w Poznaniu albo na placu św. Marka na Targach albo nad Maltą. Na pytanie dziennikarzy, czy nie dobrze byłoby ją jednak tradycyjnie usypać na pl. Wolności, w scenerii centrum, co tak dobrze sprawdziło się w Londynie, odrzekł, że i ta lokalizacja wchodzi w rachubę.

- Rozmawialiśmy z dyrektorem wykonawczym MKOl Gilbertem Fellim o sposobie przygotowania naszej prezentacji, jako miasta kandydata, rozmawialiśmy też z innymi prominentnymi działaczami, a kontakty umożliwiła nam członek MKOl Irena Szewińska - powiedział w środę prezydent Ryszard Grobelny. Dodał także, że otrzymał obietnicę gwarancji rządowych, ale Poznań liczy na większe wsparcie ze strony państwa polskiego, także nieformalne. - A to już jest rozmowa z premierem - przyznał prezydent Grobelny.

MKOl w lutym przyszłego roku ogłosi krótką listę miast-finalistów (dwóch lub trzech), a gospodarz trzeciej edycji MIO będzie znany w lipcu 2013 roku.

Idea ubiegania się Poznania o MIO narodziła się w lipcu 2007 roku w naszej redakcji . Poznań propozycję przyjął.

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku zorganizuje: