Światowe puchary! Czekają nas mecze z rywalami z Azji, Afryki i Ameryki

Polski zespół bokserski oficjalnie został przyjęty do zawodowej ligi World Series Boxing; zadebiutuje w niej w sezonie 2012/13. Uroczystość odbyła się w niedzielę w Bangkoku. Trzon polskiej drużyny stanowić będą poznaniacy z PKB Poznań.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

- Niedawno do rozgrywek włączono drużyny z Argentyny i Ukrainy, a teraz z wielką przyjemnością witam Polskę - powiedział w Bangkoku prezydent światowej federacji AIBA i prezes zarządu WSB Tajwańczyk Ching-Kuo Wu. Polskę reprezentowali prezes PZB Jerzy Rybicki, selekcjoner reprezentacji Hubert Migaczew i współpracujący z nim w klubie Fenix Warszawa i Stand4Them Promotions Jarosław Kołkowski.

- Dołączenie do World Series Boxing jest wielkim wyzwaniem dla polskiego pięściarstwa. Jesteśmy dumni z bycia częścią rodziny AIBA - przyznał Jerzy Rybicki, mistrz olimpijski z 1976 roku.

Liga Wolrd Series Boxing, zwana w skrócie WSB to coś w rodzaju odpowiednika pucharów w piłce nożnej, tylko że w skali światowej. Skupione tu drużyny z całego świata toczą mecze bokserskie na wszystkich kontynentach. W zeszłym roku w lidze startowały np. ekipy: Mumbai (Bombaj) Fighters z Indii, Bangkok Elephants z Tajlandii, Beijing Dragons z Chin, Astana Arlans z Kazachstanu, Milano Thunders Dolce & Gabbana z Włoch, Dynamo Moskwa z Rosji, Istanbul Bosphorus z Turcji, Leipzig Leopards z Niemiec, Paris United z Francji, Baku Fires z Azerbejdżanu, Los Angeles Matadors z USA czy Mexico City Guerreros z Meksyku. Teraz liga poszerza się o zespołu z Ukrainy, Polski i Argentyny, a to prawdopodobnie nie koniec. Niewykluczone, że dołączą jeszcze zespoły z Afryki i Oceanii.

Zgodnie z regulaminem WSB, w każdym zespole występować mogą krajowi i zagraniczni zawodnicy. Skład i nazwa polskiej ekipy nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo jeszcze, czy w nazwie znajdzie się Warszawa czy Poznań. Jasne jest jednak, że trzon drużyny stanowić będą pięściarze z Poznania, który jest centrum słabnącego polskiego boksu. - W kadrze będą wszyscy nasi czołowi zawodnicy. Widzę tu Wrzesińskiego, Szymańskiego, Jakubowskiego, Gardzielika, Mazura, Michelus, słowem wszystkich - mówi Zdzisław Nowak z PKB Poznań.

- WSB to znakomity pomysł, gdyż jest to liga zawodowa, pozwalająca zarabiać pieniądze, a jednocześnie nie eliminująca uczestników ze startu w igrzyskach olimpijskich, gdyż odbywa się pod auspicjami AIBA - dodaje Zdzisław Nowak. - Nasi bokserzy nie będą musieli zatem rzucać sportu amatorskiego i tym samym igrzysk, by tu startować. To oznacza kapitalny rozwój. Powiedzieć, że jesteśmy tym zainteresowani, to właściwie nic nie powiedzieć!

Start w WSB będzie możliwy dzięki zaangażowani sponsorów, w czym pomógł nowy trener reprezentacji Hubert Migaczew. Po nieudanych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Londynie (nie wprowadziliśmy na igrzyska żadnego pięściarza, Polskę reprezentować będą tylko kobiety) zastąpił on na stanowisku wicemistrza olimpijskiego z 1972 roku, Wiesława Rudkowskiego. - Zaangażowały się głównie warszawskie firmy i spółki, co nie oznacza, że mecze będą się odbywały tylko w Warszawie. Będziemy się starali, aby rywalizacja miała miejsce także w Poznaniu. Chodzi o popularyzację ciekawego boksu - obiecuje Zdzisław Nowak.

Zawodowe pojedynki polskiej drużyny z rywalami z Bombaju, Bangkoku, Pekinu, Los Angeles czy Buenos Aires mogą być w Poznaniu sporym wydarzeniem. - Czegoś takiego jeszcze nie mieliśmy. To światowa rywalizacja na najwyższym poziomie, z udziałem wielu mistrzów i wybitnych bokserów - podkreśla Zdzisław Nowak.

Stanowić będzie uzupełnienie rywalizacji na szczeblu krajowym, czyli Elitarnej Ligi Bokserskiej oraz europejskim, czyli Euroligi, do której PKB Poznań także się zgłosiło. - Pod koniec sierpnia jedziemy na Węgry podpisać umowę zgłaszającą nas do tych rozgrywek - mówi Zdzisław Nowak.

Do tej pory odbyły się dwie edycje ligi WSB, a triumfatorami zostali Paris United i Dolce&Gabbana Thunders Mediolan, w składzie z Michałem Olasiem i Michałem Chudeckim. Kazachstan to nie Borat! Czego nie wiecie o tym kraju?