Szymon Ziółkowski z brązowym medalem Mistrzostw Europy!

To pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach w Helsinkach. To także pierwszy medal Mistrzostw Europy dla poznańskiego mistrza olimpijskiego i mistrza świata.
Szymon Ziółkowski wszedł do finału Mistrzostw Europy w Helsinkach z kiepskim wynikiem 73,74 m. Wydawało się, że nie jest w wysokiej formie i że trudno mu będzie wywalczyć pierwszy w życiu medal mistrzostw kontynentu. Poznański młociarz był już bowiem mistrzem olimpijskim, był mistrzem świata, natomiast na Mistrzostwach Europy nigdy niczego nie wygrał.

Finał w Finlandii rozgrywany był przy złej pogodzie. Padało, koło było mokre, a takie warunki nie po raz pierwszy sprzyjały Szymonowi Ziółkowskiemu. Tak zdobył olimpijskie złoto w Sydney w 2000 roku, w deszczu sięgnął też po medal mistrzostw świata w Helsinkach w 2005 roku.

W finale Szymon Ziółkowski rzucał jako trzeci i od razu posłał młot na odległość 76,44 m. Wyszedł na prowadzenie, które odebrał mu główny faworyt, Węgier Krisztian Pars - 78,57 m. Wyprzedził go jeszcze medalista mistrzostw świata w Berlinie w 2009 roku, Rosjanin Aleksiej Zagornyj - 76,51 m i do ścisłego finału poznaniak wszedł jako trzeci.

Krisztian Pars, wicemistrz świata z Tegu z zeszłego roku, był zdecydowanie najlepszy. Czołówka najdalszych rzutów należała do niego. Ostatecznie wygrał wynikiem 79,72 m. Walka trwała o kolejne pozycje.

Po udanym pierwszym rzucie, kolejne trzy próby Szymona Ziółkowskiego były spalone. W piątej uzyskał on 74,31 m. Goniący Polaka rywale, Białorusin Walerij Swiatocha, Włoch Nicola Vizzoni czy Szwed Mattias Jons, nie byli w stanie przekroczyć 76 metrów, a Polak poprawił się jeszcze na 76,67 m i ostatnią próbą wyszedł na drugie miejsce. Aleksiej Zagornyj zdołał jednak odpowiedzieć - 77.40 m. Poznaniak jednak i tak po raz pierwszy w historii 36-letni Szymon Ziółkowski zdobył medal Mistrzostw Europy.