Sport.pl

Leo Messi pomoże Buenos Aires w walce z Poznaniem?

- Tak duży kraj jak Argentyna powinien w końcu otrzymać organizację igrzysk olimpijskich. Chcemy ubiegać się o nie w 2028 bądź 2032 roku. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie dziesięć czy czternaście lat wcześniej byłyby świetnym przetarciem - takimi argumentami kusi MKOl argentyńska stolica Buenos Aires, konkurent Poznania w walce o MIO w 2018 roku.
O organizację Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku starają się: Poznań (Polska), Buenos Aires (Argentyna), Medellin (Kolumbia), Guadalajara (Meksyk), Rotterdam (Holandia), Glasgow (Szkocja, Wielka Brytania). Poza Poznaniem, wszyscy pozostali są debiutantami w walce o MIO.

Argentyna od zgłoszenia swej kandydatury uważa się za faworyta. - Mamy najwięcej atutów, a tego typu imprezy goszczą na kontynencie południowoamerykańskim zdecydowanie zbyt rzadko - mówi Gerardo Werthein, szef Argentyńskiego Komitetu Olimpijskiego. Poinformował on o ambicjach swego kraju i miasta Buenos Aires co do ubiegania się argentyńskiej stolicy o igrzyska olimpijskie w 2028 bądź 2032 roku. - W tej sytuacji przyznanie nam MIO w 2018 roku byłoby sensownym testem - zaznacza. - W 2016 roku igrzyska zorganizuje brazylijskie miasto Rio de Janeiro, więc gdybyśmy dostali MIO 2018, moglibyśmy je wtedy przy okazji brazylijskiej imprezy skutecznie rozpromować po Ameryce Południowej - kusi.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

- Argentyna była jednym z 13 założycieli Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i aktywnie działa w nim do dziś, a jednak rzadko dostaje duże imprezy sportowe. Owszem, nie mamy tyle pieniędzy co najbogatsze kraje świata, ale mamy w sobie niezłomnego ducha olimpizmu - uważają władze argentyńskiego ruchu olimpijskiego.

Wśród założycieli MKOl w 1894 roku był Argentyńczyk Jose Beniamin Zubiaur.

Gerardo Werthein sięga i po inne argumenty: - Buenos Aires nie tylko gwarantuje wysokiej jakości bazę sportową. To także miasto kultury i sztuki, muzyki i teatru - mówi. - Jesteśmy niezwykle zaangażowani w wiele projektów dotyczących dzieci, w ich rozwój sportowy. Najbardziej pomaga w tym postać Leo Messiego, gracza FC Barcelony i idola argentyńskiej młodzieży. Będziemy się starali nakłonić go do pomocy przy promocji i walce o igrzyska - dodaje.

Zdaniem Argentyńczyków, głównym konkurentem w walce o MIO będzie szkockie Glasgow, ale nie można tez lekceważyć Guadalajary, która ma doświadczenie w organizacji Igrzysk Panamerykańskich (2011 r.) oraz ... Poznania, który zbiera doświadczenie przy okazji Euro 2012 - twierdzi Gerardo Werthein.

Poznań po raz trzeci ubiega się o organizację Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. W 2010 roku gospodarzem ich pierwszej edycji został Singapur, a w 2014 r. - chiński Nankin.

Idea ubiegania się o MIO powstała pięć lat temu w naszej redakcji.

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku zorganizuje:
Więcej o: