Poznański mistrz startuje w Kawasaki w Japonii

Mityng odbędzie się w niedzielę i nosi nazwę Seiko Golden Grand Prix. To pierwsze zawody w ramach prestiżowego cyklu IAAF Throw Challenge.
Rywalami naszych młociarzy będzie m.in. czterech zawodników rzucających młotem powyżej 80 metrów: Niemiec Marcus Esser (rekord życiowy 81,10 m), Amerykanin Kibwe Johnson (80,31 m), Tadżyk Dilszod Nazarow (80,30 m) i Łotysz Igors Sokolovs (80,14 m).

Tegoroczny cykl Challenge składa się tylko z sześciu imprez. W ostatecznej punktacji sklasyfikowani zostaną tylko ci zawodnicy, którzy wystartują co najmniej trzykrotnie. Suma trzech najlepszych wyników zawodnika w cyklu będzie decydować o kolejności oraz o nagrodach finansowych, które otrzyma dwunastka najlepszych. Dotychczas najwyższą pozycję w Challenge'u z Polaków zajął Paweł Fajdek, dziewiąty przed rokiem. W pierwszej edycji triumfował Japończyk Koji Murofushi, a w drugiej - Węgier Krisztian Pars.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

W rozpoczynającym się dopiero sezonie lekkoatletycznym w tabelach najlepszych wyników rzutu młotem prowadzi zeszłoroczny wicemistrz świata Węgier Krisztian Pars, który pod koniec kwietnia rzucił w Veszprem na Węgrzech 81,16 m. Dalej jest Białorusin Paweł Krywycki, który dwukrotnie rzucił powyżej 79 metrów. Wynikami powyżej limitu olimpijskiego 78 metrów uzyskali także: Rosjanin Siergiej Litwinow, Białorusin Juri Szajunu i Rosjanin Igor Winiczenko.

Szymon Ziółkowski na igrzyskach w Londynie: