Agnieszka Wieszczek poza kadrą Polski. Jest za to Edgar Babajan

Zapaśniczka Grunwaldu Poznań Agnieszka Wieszczek-Kordus nie znalazła się w kadrze, która leci do Chin na drugi etap kwalifikacji olimpijskich. Powołanie dostał za to Edgar Babajana, o którego ciężkie boje toczył jego klub Sobieski Poznań
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Czy to koniec szans na występ w Londynie naszej medalistki z igrzysk pekińskich Agnieszki Wieszczek-Kordus (wtedy nie reprezentowała jeszcze barw poznańskiego Grunwaldu, jak teraz)? Poległa ona podczas weekendowych kwalifikacji europejskich w Sofii w Bułgarii. . Zostały teraz jeszcze dwie fazy eliminacji: od 27 kwietnia w Taiyuan w Chinach oraz w maju, w Helsinkach w Finlandii.

Polski Związek Zapaśniczy ogłosił właśnie kadrę na turniej w Chinach i w reprezentacji nie ma Agnieszki Wieszczek! Wśród kobiet do Taiyuan jada jedynie Roksana Zasina i Paulina Grabowska - obie z ZTA Zgierz. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy medalistka olimpijska pojedzie na turniej w Helsinkach. Jeśli nie, ważna poznańska kandydatka do walki o medal w Londynie straci szansę.

Znacznie szersza jest męska kadra, która jedzie do Taiyuan. Nie ma w niej aż tylu zapaśników z Poznania, ilu pojechało do Sofii . Są jednak: Radosław Baran i Rafał Statkiewicz z poznańskiego Grunwaldu.

Sporym wydarzeniem będzie start w stylu klasycznym 26-letniego Edgara Babajana - pochodzącego z Armenii zapaśnika Sobieskiego Poznań, brązowego medalisty Uniwersjady w Izmirze w 2005 roku. Jego klub jeszcze jesienią toczył walkę o przyznanie Babajanowi polskiego obywatelstwa, czego długo nie mógł się doczekać. Aż do 23 lutego drzwi do reprezentacji Polski były dla ormiańskiego zapaśnika zamknięte. W końcu prezydent Bronisław Komorowski przyznał mu polski paszport i Babajan zadebiutuje na dużej imprezie w biało-czerwonych barwach. Znalazł się od razu w kadrze na Taiyuan i kto wie, czy to nie on, zdeterminowany po długim czekaniu, nie wywalczy olimpijskiej kwalifikacji.

Skład reprezentacji na turniej w Chinach:

Zapasy kobiet

55 kg - Roksana Zasina (ZTA Zgierz)

63 kg - Grabowska Paulina (ZTA Zgierz)

Styl wolny

55 kg - Adrian Hajduk (Slavia Ruda Śląska)

60 kg -Rafał Statkiewicz (Grunwald Poznań)

74 kg - Krystian Brzozowski (Górnik Łęczna)

84 kg - Radosław Marcinkiewicz (Górnik Łęczna)

96 kg - Radosław Baran (Grunwald Poznań)

Styl klasyczny

55 kg - Dawid Ersetic (Unia Racibórz)

60 kg - Dawid Kareciński (Śląsk Wrocław)

66 kg - Edgar Melkumow (AKS Piotrków Trybunalski)

74 kg - Edgar Babajan (Sobieski Poznań)

96 kg - Damian Fedorowicz (Agros Żary)