Sport.pl

Szkoci są pewni zwycięstwa nad Poznaniem w walce o igrzyska

- Z grona zgłoszonych kandydatów to my mamy największe doświadczenie. Jestem pewna, że po igrzyskach olimpijskich 2012 roku i Igrzysk Commonwealthu 2014 roku także Młodziezowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku trafią do nas - mówi Shona Robison, szkocka minister sportu.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

- Jesteśmy jednym z miast organizujących igrzyska olimpijskie w 2012 roku. W 2014 roku z kolei odbęda się w Glasgow wielkie Igrzyska Commonwealth. Uważamy zatem, że nikt z kandydatów nie może się z nami równać w kwestii organizacji tak dużych imprez sportowych - mówi Shona Robison, brytyjska parlamentarzystka i szkocka minister sportu, zachwalając kandydaturę Glasgow na organizatora Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2018 roku. Szkockie miasto rywalizuje m.in. z Poznaniem. - Mamy dostatecznie dobrą reputację jako organizator i uważamy ponadto, że Glasgow jest też znakomitym miejscem dla spotkania młodych ludzi, uczestników igrzysk.

W ramach tegorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie na terenie Glasgow odbędą się mecze turnieju piłkarskiego - rywalizacja odbędzie się na stadionie Hampden Park. Walke o igrzyska Commonewelathu z kolei Glasgow wygrało z nigeryjskim miastem Abuja, które starało się także o MIO 2018 roku, ale ... dostarczyło dokumenty po czasie! - Na dodatek w Glasgow odbędą się Igrzyska Artystów w 2015 roku - przypomina minister Robison.

Pomysłodawcą igrzysk jest przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge. Pierwszym gospodarzem był w 2010 roku Singapur, a za dwa lata młodzi sportowcy wystartują w Nankin. W Chinach wystąpi ok. 3800 zawodników pomiędzy 15 a 18 rokiem życia, którzy rywalizować będą w 26 dyscyplinach. W styczniu tego roku w Innsbrucku odbyła się natomiast pierwsza edycja zimowych igrzysk.

Pomysł, aby Poznań ubiegał się o te imprezę powstał w naszej redakcji w lipcu 2007 roku. Zaproponowaliśmy go władzom miasta zaraz po powstaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Poznań propozycję przyjął. Dwukrotne próby uzyskania igrzysk edycji 2010 i 2014 r. skończyły się niepowodzeniem. W 2010 roku był to raczej rekonesans, natomiast walkę o edycję 2014 roku Poznań nieznacznie przegrał z chińskim Nankinem.

Dwa tygodnie temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarejestrował sześciu kandydatów: Poznania, Glasgow, Buenos Aires, Guadalajary, Medellin i Rotterdamu.

12 lutego 2013 roku MKOl ogłosi krótką, finałową listę kandydatów, a w lipcu 2013 roku wskaże organizatora trzecich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2018.

Czy Poznań powinien ubiegać się o te igrzyska?
Więcej o: