22 Lipca w Poznaniu kojarzy się głównie ze stadionem na Dolnej Wildzie

Święto 22 Lipca w Polsce Ludowej było wydarzeniem bardzo ważnym. To tego dnia oddawano do użytku wiele inwestycji, także sportowych. 22 lipca powstał tor regatowy Malta, miał powstać stadion przy Bułgarskiej (ostatecznie był gotowy dopiero w sierpniu 1980 roku). Imię 22 Lipca nosił też stadion Warty Poznań
W Poznaniu jednym z obiektów bardziej kojarzących się z frazą 22 lipca jest stadion na Dolnej Wildzie, noszący nazwę od daty Manifestu PKWN aż do 1989 roku (od tego momentu jest to stadion im. Edmunda Szyca, założyciela Warty Poznań). Samej Warcie między 1951 a 1955 rokiem władza ludowa też zmieniła nazwę, na Stal. W relacji z 22 lipca 1951 roku czytamy nawet, że zawodnicy Stali zrealizowali w 100 proc. swoje zobowiązania w czynie lipcowym, bijąc dwa dalsze rekordy okręgowe w biegu na 300 i 1000 metrów.

Rok później, w święto ludowe 22 lipca 1952 r., oddano do użytku tor regatowy Malta.

Zdjęcie powyżej zostało zrobione podczas Błyskawicznego Turnieju Szachowego, który odbył się na Dziedzińcu Zamkowym z okazji 22 lipca, w 1964 - opisywał Andrzej Lissewski, który kilka lat temu przysłał tę fotografię do naszej redakcji. Turnieje błyskawiczne organizowano w Poznaniu od 1953 r.

22 lipca 1976 r. w Poznaniu uczczono festynem na milicyjnym stadionie Olimpii, na Golęcinie. Gwoździem programu był występ Orkiestry Dętej Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (15 lat później, w 1991 r., przed Domem Kultury Policji przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu zlikwidowano pomnik funkcjonariuszy poległych za władzę ludową).

Gdy w latach 80. przyszedł kryzys, święto nie było już tak efektownie świętowane. 22 lipca 1981 r., najważniejszym punktem święta były... treści IX nadzwyczajnego Zjazdu PZPR. W kolejne święta w Poznaniu głucho już było o wielkich budowach socjalizmu, prasa pisała co najwyżej o okolicznościowych masówkach (1986) czy zaskakująco dobrych wynikach szkoleń partyjnych (1988). Tylko LZS Skrzynki (gmina Stęszew) zbudował sobie w czynie społecznym boiskową szatnię, a Popowo Kościelne (gmina Mieściska) - stadion.

W samym Poznaniu w 1989 r. mało co przypominało o święcie. W przeddzień 22 lipca w wielu punktach miasta zabrakło chleba. Prasa pisała o nocnych kolejkach przed sklepami mięsnymi. Rarytasem były żyletki i zapałki. Brakowało też cukru. Poznaniacy mogli za to sobie porzucać lotkami na festynie nad Rusałką lub wziąć udział w Biegu Odrodzenia.

22 Lipca w Poznaniu? Ciekawy materiał na ten temat znajduje się tutaj