Zieloni nie pójdą śladem Błękitnych. Warta Poznań nie zagra w Pucharze Polski

Odpadnięcie Lecha Poznań we wczesnej fazie Pucharu Polski spowodowałoby w Wielkopolsce tąpnięcie i gniew kibiców. Wyeliminowanie Warty Poznań jeszcze w rozgrywkach okręgowych nie robi specjalnego wrażenia, choć to pierwszy taki wypadek od ośmiu lat
Warta Poznań gra dzisiaj najniżej w historii - w trzeciej lidze, czyli na czwartym szczeblu rozgrywkowym, a zatem niżej niż rewelacja ostatnich rozgrywek Pucharu Polski, Błękitni Stargard Szczeciński - zespół, który pokonał Lecha Poznań. Dlatego warciarze nie byli dopuszczeni do rozgrywek centralnego szczebla Pucharu Polski z definicji. Musieli o niego powalczyć. Jak się okazało, nieskutecznie, gdyż ulegli Polonii Środa Wlkp. To rywal z tego samego poziomu rozgrywkowego, który na dodatek pokonał Wartę w lidze aż 5:1. Tym razem po bezbramkowym remisie Zieloni odpadli po rzutach karnych.

To znaczy, że w sezonie 2015/2016 na centralnym szczeblu Pucharu Polski ich nie zobaczymy i karierę Błękitnych Stargard Szczeciński będzie miał okazję robić kto inny - w okręgu poznańskim w finale zagrają Lech II Poznań z Polonią Środa Wlkp., w kaliskim - KKS Kalisz z Ostrovią Ostrów Wlkp., która w minionym sezonie także zadziwiła całą Polskę, gdy na szczeblu centralnym wyeliminowała Ruch Chorzów. W innych okręgach nie doszliśmy jeszcze do finałów.

W wypadku Warty Poznań to pierwszy przypadek od ośmiu lat, by Zieloni nie zdobyli prawa gry na szczeblu centralnym. Poprzedni raz zdarzyło się to w 2007 roku, gdy poznaniacy ulegli w eliminacjach okręgowych zespołowi Lechita Kłecko po rzutach karnych. Był to okres kilku lat, w trakcie których Warta nie docierała na szczebel centralny.

Ostatnie występy Warty Poznań w Pucharze Polski:

2015 - (szczebel okręgowy, porażka z Polonią Środa Wlkp.)

2014 - szczebel centralny, porażka walkowerem z Wisłą Puławy

2013 - szczebel centralny, porażka z Zagłębiem Sosnowiec

2012 - szczebel centralny, wygrana z Kotwicą Kołobrzeg i Podbeskidziem Bielsko-Biała, porażka dopiero w 1/8 finału z Wisłą Kraków

2011 - szczebel centralny, porażka z Olimpią Elbląg

2010 - szczebel centralny, porażka z OKS Olsztyn

2009 - szczebel centralny, porażka z Hetmanem Zamość

2008 - szczebel centralny, wygrana z Huraganem Morąg, porażka dopiero z Ruchem Chorzów

2007 - (szczebel okręgowy, porażka z Lechitą Kłęcko)

2006 - (szczebel okręgowy, porażka z Lechem II Poznań)

2005 - (szczebel okręgowy, porażka z Promieniem Opalenica)

2004 - szczebel centralny, porażka z Rakowem Częstochowa

2003 - (szczebel okręgowy, porażka z Lechem II Poznań)

2002 - (szczebel okręgowy, porażka z Amicą II Wronki)

2001 - (szczebel okręgowy, porażka z Lechem II Poznań)

Największe sukcesy Warty Poznań w Pucharze Polski to półfinał podczas pierwszej edycji rozgrywek w 1926 roku, zresztą po powtórzonym ćwierćfinale z TKS Toruń. Pierwszy warciarze nieoczekiwanie przegrali 2:3, w powtórce zwyciężyli 7:0, by w półfinale ulec już Sparcie Lwów 0:1.

Ponadto w 1970 roku Warta dotarła do ćwierćfinału rozgrywek centralnych i tam dopiero uległa Zagłębiu Sosnowiec w dwumeczu 0:0, 0:1 - wcześniej wyeliminowała Polonię Warszawa, Zawiszę Bydgoszcz i Star Starachowice.

W 1986 roku Warta była w 1/8 finału, zatem podobnie jak w tym niezwykłym roku 2012, gdy poskromiła ją dopiero Wisła Kraków. Wtedy, w 1986 roku poznaniacy ulegli ostatecznie 1:2 Górnikowi Wałbrzych.

Warto też dodać, że Warta Poznań to rzadki przypadek klubu, którego rezerwy w rozgrywkach dotarły dalej niż pierwszy zespół - tak było w 1950 roku, gdy rezerwy Warty doszły do 1/8 finału i tam uległy ŁKS Łódź.