Warta Poznań zgłosiła się do rozgrywek III ligi. Czy w niej zagra?

W czwartek, w ostatnim dniu terminu zgłaszania chęci gry w III lidze, Warta Poznań dostarczyła do Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej dokumenty licencyjne. 8 lipca wnioskiem ?Zielonych? zajmie się komisja licencyjna.
Warta Poznań grała w minionym sezonie w II lidze i utrzymała się w niej. Została jednak zdegradowana, bo nie spełniała wymogów regulaminowych i nie odwołała się nawet od decyzji Komisji Licencyjnej PZPN, która nie dopuściła poznańskiego klubu do rozgrywek.

Prezes sekcji piłkarskiej Warty Izabella Łukomska-Pyżalska ogłosiła wówczas, że drużyna wystartuje prawdopodobnie w IV lidze, czyli na piątym poziomie ligowym w naszym kraju. Dodajmy, że "Zieloni" w swojej 102-letniej historii nie grali niżej niż na trzecim szczeblu.

Teraz starają się jednak o prawo gry w III lidze (czyli czwartej). Czas na zgłoszenie się do niej mieli do 3 lipca i tego właśnie dnia dostarczyli do WZPN dokumenty licencyjne. To jeszcze oczywiście nie oznacza, że Warta Poznań wystąpi w przyszłym sezonie III ligi. Zawartość teczki poznańskiego klubu sprawdzi teraz Komisja Licencyjna Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. - Zbierze się ona 8 lipca - usłyszeliśmy w związku.

Komisja oceni, czy Warta Poznań spełnia wymogi licencyjne III ligi i zarekomenduje lub nie wniosek "Zielonych" Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej. To on bowiem będzie w nadchodzących rozgrywkach zarządzał III ligą złożoną z klubów Wielkopolski i właśnie z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeżeli Warta Poznań będzie mogła zagrać w III lidze, wówczas jej sprawa prawdopodobnie trafi do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego władze będą musiały zdecydować, czy liga zostanie powiększona, czy też poznaniacy zagrają w niej kosztem innego klubu.

Ponieważ zespół z ubiegłego sezonu właściwie przestał istnieć, a wielu piłkarzy rozpoczęło poszukiwania nowych pracodawców, Warta Poznań musi zbudować zupełnie nową drużynę. Pierwszy trening odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia, czyli niespełna dwa tygodnie przed pierwszym oficjalnym meczem. Nie chodzi na razie o rozgrywki ligowe, a o start w Pucharze Polski. Na 19 lipca został wyznaczony pojedynek z Wisłą Puławy w rundzie przedwstępnej PP. Poznaniacy będą gospodarzem starcia z ekipą, która w minionym sezonie zajęła pierwsze bezpieczne miejsce w tabeli grupy wschodniej II ligi.

Nieoficjalnie wiemy, że w składzie nowej Warty Poznań ma się znaleźć kilku graczy, którzy reprezentowali jej barwy jeszcze w rundzie wiosennej.