Warta Poznań bez licencji na grę w II lidze

Komisji Licencji Klubowych PZPN odmówiła we wtorek przyznania Warcie Poznań licencji na grę w przyszłym sezonie II ligi. - Klub nie spełnia warunków finansowych i infrastrukturalnych - tłumaczy rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.
Jeśli w ciągu najbliższych kilku tygodni nic się nie zmieni, Warta Poznań będzie miała ogromne problemy z tym, by wystartować w rozgrywkach nie tylko drugiej ligi, ale nawet trzeciej czy czwartej. Póki co Komisji Licencji Klubowych PZPN odrzuciła we wtorek wniosek poznańskiego klubu o zgodę na grę w przyszłym sezonie drugoligowym. Piłkarze "Zielonych" zapewnili sobie na boisku prawo gry na tym poziomie, ale ze względów proceduralnych Warcie grozi kolejny spadek. Kolejny, bo rok temu grała na tyle słabo, że została zdegradowana z I ligi.

"Naruszenie kryterium infrastrukturalnego i finansowego" - brzmi suche uzasadnienie odmowy przyznania licencji przez PZPN. O co dokładnie chodzi? Zdaniem rzecznika związku Jakuba Kwiatkowskiego sprawa jest poważna: - W kwestiach finansowych chodzi o zaległości względem ZUS i Urzędu Skarbowego, a także wobec zawodników. We wniosku Warty brakuje też sprawozdania finansowego, wymaganego w procesie licencyjnym.

Już wcześniej było wiadomo, że Warta Poznań może mieć wielki problem, by spełnić wymogi infrastrukturalne. Od nowego sezonu kluby II ligi powinny mieć zadaszoną chociaż część trybun. W "Ogródku" takiego dachu nie ma, więc Warta zwróciła się z prośbą do Lecha Poznań, by zgłosić stadion przy Bułgarskiej jako obiekt rezerwowy, na którym swoje mecze będą mogli rozgrywać "Zieloni". Oba kluby doszły w tej sprawie porozumienia w połowie maja, ale żadna umowa nie została podpisana. - We wniosku Warty nie ma dokumentu, który potwierdzałby możliwość korzystania ze stadionu wskazanego we wniosku - mówi Jakub Kwiatkowski. - Brakuje też odpowiednich boisk treningowych i kilku innych wymogów licencyjnych, m.in. zaakceptowanego przez straż pożarną planu ewakuacji ze stadionu.

Warta Poznań ma pięć dni na odwołanie się od decyzji PZPN. Klub na swojej stronie internetowej poinformował, że "po zapoznaniu się z uzasadnieniem Komisji wyjaśni wskazane przez Komisję nieprawidłowości, które stały się przyczyną odrzucenia wniosku licencyjnego".

Związkowa komisja licencyjna wydała zgodę na grę w II lidze Jarocie Jarocin, ale ten spadł z hukiem do III ligi. Zdegradowane zostały także Calisia Kalisz i Istrovia 1909 Ostrów Wlkp. Niezależnie od tego oba kluby i tak nie dostały licencji na przyszły sezon II ligi. Calisia za "naruszenie kryterium dotyczącego personelu i administracji, infrastrukturalnego i finansowego", a Ostrovia za "naruszenie kryterium finansowego".