Sport.pl

Pani prezes pisze do władz Poznania: Bez pomocy miasta Warta upadnie

"Sama ze swoją firmą nie jestem już w stanie utrzymywać finansowo piłkarskiej Warty. Klub bez jakiejkolwiek pomocy Miasta Poznania po prostu upadnie" - pisze w swoim liście do prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego i radnych Izabella Łukomska-Pyżalska, prezes sekcji piłkarskiej Warty Poznań, a na Twitterze pyta: "Ciekawe, czy i tym razem miasto odwróci się do Warty plecami?".
"Funkcjonowanie klubu na pierwszoligowym poziomie pochłania minimum 2-2,5 mln zł rocznie. Jeżeli chcemy myśleć o awansie Warty do ekstraklasy, budżet powinien wynosić 4-5 mln. Obecna kwota, którą otrzymuje sekcja piłki nożnej klubu z Urzędu Miasta to 40 tysięcy na jedną z dwóch rund sezonu" - wylicza w liście Izabelli Lukomskiej-Pyżalskiej. Kieruje ona swoje pismo do prezydenta Ryszarda Grobelnego i miejskich radnych.

Termin nie jest przypadkowy, bo w najbliższy piątek rada miasta będzie głosowała nad przyszłorocznym budżetem Poznania. Problem w tym, że radni mogli zgłaszać poprawki do budżetu tylko do 3 grudnia. I tak na ich propozycje musiałaby się zgodzić cała rada. Teraz jedyną osobą, która może zdecydować o pomocy finansowej dla Warty, jest prezydent Ryszard Grobelny.

Budżet Poznania zakłada w przyszłym roku wydatki na poziomie 2 mld 791 mln zł. Czy choć część pieniędzy trafi do sekcji piłkarskiej Warty, która od stycznia nie będzie już sponsorowana przez firmę Izabelli Łukomskiej-Pyżalskiej? Prezes Warty prosi o wsparcie finansowe dla szkolenia młodzieży i pieniądze na inwestycje w klubową infrastrukturę. Odświeżone ostatnio bardzo solidnie obiekty przy Drodze Dębińskiej wciąż nie spełniają jednak wymogów licencyjnych pierwszej ligi.

Swoją prośbę właścicielka drużyny piłkarskiej argumentuje nie tylko względami historycznymi (Warta skończyła w tym roku 100 lat), ale też faktem, że klub promuje Poznań (tzw. ekwiwalent reklamowy Warty wynosi miesięcznie 5-7 mln zł) nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wylicza tytuły gazet, które w ostatnim czasie pisały o poznańskim klubie.

Izabella Łukomska-Pyżalska pisze też, że w Poznaniu "powinna być zachowana równowaga - mieszkańcy powinni mieć możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach, nie tylko kulturalnej, ale także sportowej. Najbardziej medialnym sportem w Polsce jest piłka nożna - jeśli w Poznaniu możemy mieć wiele teatrów i muzeów (dofinansowywanych przez Urząd Miasta), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wesprzeć także najstarszy klub piłkarski w Poznaniu".

Więcej o:
Komentarze (23)
Pani prezes pisze do władz Poznania: Bez pomocy miasta Warta upadnie
Zaloguj się
 • wojtas71

  Oceniono 70 razy 46

  hola hola koniec sponsorowania profesjonalnej pilki noznej przez podatnikow.

  jak pani prezes nie umie utrzymac klubu to bankructwo i koniec tematu, nikt plakac nie bedzie

 • der-rauber

  Oceniono 57 razy 31

  Miasto jest zainteresowane tylko Lechem któremu funduje stadion i opłacenie mediów na nim. W zamian dostaje ...eee nie dostaje NIC.

 • jodlo

  Oceniono 48 razy 18

  Miasto woli finansować Amikę Wronki z tymczasową siedzibą przy ul. Bułgarskiej 17 w Poznaniu.

 • tdf-888

  Oceniono 21 razy 9

  oczywiście, że fajnie by było jak by kluby z tradycjami nie upadały, ale coś się obawiam, ze nawet jak by kaska od miasta do warty wpłynęła, to i tak za jakiś czas klub upadnie (ale nazwa pozostanie), bo ta kasa pójdzie do kieszeni pyżalskich.

 • tomassus

  Oceniono 29 razy 9

  Gdybym miał miliony w kieszeni to zainwestowałbym w Wartę, bo Warta w Poznaniu to jak Wisła w Krakowie. Tylko że pieniędzy nie ma.

 • chybarekin

  Oceniono 26 razy 6

  No chyba nikogo taki zwrot akcji nie dziwi Osobiście bym postawił na tani tytoń ... Nie mam zamiaru z moich podatków utrzymywać zafajdanej WARTY Jest wiele klubów w Poznaniu jak np Polonia Poznań - może tam pani prezes dała by radę ? Chociaż może lepiej nie bo klub by popadł w tarapaty Żeby coś robić to trzeba mieć otym pojęcie a nie koncentrować się na promowaniu własnych czterech liter !

 • soku3

  Oceniono 6 razy 4

  Pani Izabello! Więcej szacunku dla Warciarzy! - moje zdanie na temat rządów Łukomskiej-Pyżalskiej w Warcie. echosportu.pl/pani-izabello-wiecej-szacunku-dla-warciarzy/

 • aa1000

  Oceniono 8 razy 4

  >> Najbardziej medialnym sportem w Polsce jest piłka nożna - jeśli w Poznaniu możemy mieć wiele teatrów i muzeów (dofinansowywanych przez Urząd Miasta), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wesprzeć także najstarszy klub piłkarski w Poznaniu"<<

  Ale dyrektorzy dotowanych placówek nie prężą się do publiczności, robią to ich teatry, muzea.

 • morfeusz_1

  Oceniono 6 razy 4

  No przecież do tej pory dobrze żarło i co czyżby zdechło ? ....
  Teraz nie dziwię się że pani prezes przeszła zamieniła się szybko w członka pzpn ds piłki kobiecej i futsalu

  www.sportfan.pl/artykul/prezes-warty-jednak-we-wladzach-pzpn-zajmie-sie-39157

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX