Córka założyciela Warty Poznań: Ojciec mówił "Moja Warciuchna"

- Warta Poznań była jego wielką miłością. Całe życie był z niej dumny, a każde zwycięstwo piłkarzy było jego ogromnym szczęściem - opowiada Krystyna Hofman, córka jednego z założycieli Warty Poznań Edmunda Szyca. 15 czerwca "Zieloni" świętują 100-lecie istnienia, m.in. poprzez spotkanie pod poznańskim Ratuszem.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Gdy krótko po południu koziołki na poznańskim ratuszu tryknęły się po raz dwunasty, z głośników popłynął hymn Warty Poznań. W górę poszły szaliki w rękach kibiców i piłkarzy, a leniwie na słabym wietrze leniwie poruszały się flagi Warty rozwieszone na najwyższym budynku Starego Rynku. Ludzie zatrzymywali się, robili zdjęcia. Wśród przechodniów nie brakowało kibiców Chorwacji i Włoch - reprezentacji, które w czwartek grały ze sobą w Poznaniu na Euro 2012. Nie było Irlandczyków, których Warta zapraszała, rozdając im ulotki. Najsympatyczniejsi kibice Euro nie wrócili jeszcze z Trójmiasta, gdzie w czwartek ich drużyna grała z Hiszpanią. - Mamy teraz w Poznaniu kibiców z zagranicy i to bardzo fajnie, że mają okazję dowiedzieć się o takim klubie, jak Warta Poznań - cieszyła się prezes sekcji piłkarskiej Izabella Łukomska-Pyżalska, która chętnie pozowała do zdjęć z fanami. - Wchodzimy w drugie stulecie i mam nadzieje, że będzie ono obfitowało w sukcesy. W tej chwili największym marzeniem moim i wszystkich kibiców "Zielonych" jest awans do ekstraklasy. Niemniej ważne jest dla mnie zbudowanie własnego stadionu w miejscu "Ogródka". Właściwie nie żałuję, że nie będziemy już grali przy Bułgarskiej. Mamy świetne miejsce, które ma swoją atmosferę. Gdy będą na nim trybuny z zielono-białymi krzesełkami, to wszyscy warciarze będą się tam dobrze czuli.

Nieco na uboczu, z dala od kamer i fotoreporterów stała nobliwa, starsza pani. Chwilę wcześniej, na schodach Ratusza, także prezentowała szalik Warty. To Krystyna Hofman, córka Edmunda Szyca, jednego z założycieli klubu, a potem wieloletniego prezesa.

- Warta Poznań była jego wielką miłością. Całe życie był z niej dumny, a każde zwycięstwo piłkarzy było jego ogromnym szczęściem - wspomina ojca pani Krystyna. - Pamiętam, że zabierał mnie na mecze piłki nożnej na stadion, a właściwie na boisko przy ul. Rolnej. Tam zawodnicy mnie, takiego małego pętaka, brali na barana. Pamiętam, że jeździłam na barana na Heljaszu, proszę pana, a Heljasz to był wielki sportowiec! [Zygmunt Heljasz w 1932 roku był rekordzistą świata w pchnięciu kulą, startował na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem - red.].

Edmund Szyc trenował lekkoatletykę i piłkę nożną. - Od piłki zaczęła się przecież Warta. Od tego kopania szmacianki na Łęgach Dębińskich. Ja nie uprawiałam sportu ze względów zdrowotnych, ale interesowałam się nim zawsze. Można powiedzieć, że nie miałam wyjścia, bo ojciec żył tylko sportem - mówi Krystyna Hofman. - Pracował jako urzędnik, bo musiał przecież z czegoś żyć, ale to, co było dla niego naprawdę istotne, to była tylko Warta. W chwili czułości nazywał "Warciuchną", mówił "Moja Warciuchna". Był bardzo dumny z każdego zwycięstwa. Nawet w tych najcięższych czasach, ze swojej biednej urzędniczej pensji powojennej kupował po zwycięstwie po tabliczce czekolady dla zawodników. I oni byli z tego zadowoleni.

Pani Krystyna mieszka w Poznaniu, w tym samym domu, w którym mieszkał Edmund Szyc, przy ul. Saperskiej, na Wildzie. - Po śmierci ojca oddałam gazetkę sportową o Warcie [chodzi o "Warciarza", pismo klubowe założone w 1929 roku przez Edmunda Szyca - red.] do Biblioteki Raczyńskich, bo uważałam, że raczej tam powinna być, niż leżeć u mnie. W bibliotece każdy będzie miał do niej dostęp - opowiada.

Piątkowe obchody stulecia rozpoczęły klubu się od złożenia przez władze Warty wiązanki na grobie Edmunda Szyca na cmentarzu junikowskim. Na grobie odsłonięto też płaskorzeźbę przedstawiającą tę wybitną postać w historii poznańskiej stulatki.

Dzień, w którym narodziła się Warta Poznań - nasz tekst sprzed roku o powstaniu klubu

100 zdjęć na 100 lat Warty Poznań [GALERIA]