Pan Bóg kule nosi - 85 lat temu Warta Poznań zagrała pierwszy mecz w ekstraklasie

3 kwietnia 1927 roku po raz pierwszy w dziejach rozpoczęły się polskie rozgrywki ligowe. Warta Poznań zagrała jako jedna z pierwszych - w Poznaniu z Czarnymi Lwów, z którymi przegrała 0:3
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

W roku 1927 dzień 3 kwietnia wypadał w niedzielę. Niezwykle ważną niedzielę dla polskiej piłki nożnej, gdyż wtedy rozegrano pierwszą, historyczną kolejkę ekstraklasy.

Ten mecz Warty Poznań z 3 kwietnia 1927 roku nie był pierwszym w całym kraju, gdyż rozpoczął się o godzinie 16. Tymczasem w Łodzi już o godz. 15 zespół łódzkich Turystów grał z ŁKS Łódź i to jest historycznie pierwsze ligowe spotkanie w dziejach Polski.

Wcześniej mistrza kraju w "footballu" wyłaniano w rozgrywkach nieligowych - w tej rywalizacji brała też udział Warta Poznań, która w 1921 roku zajęła trzecie miejsce, a w 1922 roku - gdy dopiero powstawał Lech Poznań - drugie. Medale zdobywała tez w kolejnych latach: w 1925 roku warciarze znów byli wicemistrzami Polski (za Pogonią Lwów), a w 1926 roku zajęli trzecie miejsce.

Gdy więc ruszyła liga, zaliczali się do czołowych drużyn. Pierwszy mecz ekstraklasy był jednak ogromnym rozczarowaniem, gdyż niżej notowany zespół Czarnych Lwów rozbił w Poznaniu zespół Warty aż 3:0, a pierwsze dwa gole strzelił w pięć pierwszych minut! Mało tego, lwowiacy odnieśli spektakularny sukces, choć kończyli mecz w ... dziewiątkę! Sędzia Walczak z Warszawy usunął bowiem za "ustawiczne faulowanie" - jak donosi "Kurjer Poznański" - aż dwóch graczy ze Lwowa. W 40. minucie wyrzucony został z boiska Ludwik Dąbrowski, a w 70. minucie w jego ślady poszedł strzelec dwóch goli - Franciszek Chmielowski.

"Kurjer Poznański" donosi, że "Warta zawiodła na całej linii. Po ostatniej przegranej Czarnych z Hasmoneą [żydowski klub z ze Lwowa - przyp. red.] liczono się ogólnie z pewnem zwycięstwem Warty. Tymczasem Pan Bóg kule nosi."

"Liczne przeboje Stalińskiego i Przybysza likwiduje dobra taktycznie obrona Czarnych" - czytamy w relacji prasowej z 1927 roku. - "Słabe skrzydła Warty psują doskonałe fory pomocy."

W 37. minucie sędzia podyktował nawet rzut karny dla Warty, ale Marian Spojda - znakomity piłkarz poznańskiego zespołu, zamordowany 13 lat później w Katyniu - strzelił nonszalancko obok słupka i nawet z tak wyśmienitej okazji poznaniacy nie zdobyli bramki.

"Kurjer Poznański" donosi, że od "10 minuty do końca bezdyskusyjna była przewaga Warty, która za wszelką cenę chce poprawić wynik. Czarni cofają się z połową swego ataku pod bramkę i bronią się przed Wartą z dużym szczęściem. Zwłaszcza Drapała wybiegając zawsze w porę unieszkodliwia kilka pięknych akcji [Wawrzyńca] Stalińskiego."

W podsumowaniu czytamy: "Czarni nie zasłużyli według przebiegu gry na wygrana tak wysoką. Przewyższali Warte jedynie w starcie do piłki i w strzałach. Technicznie jednak gospodarzom nie dorównali. Całej drużynie można zarzucić ostra grę ciałem, co w znacznej mierze przyczyniło się do częstych foulów. O Warcie można powiedzieć, że jest w tej formie, w której znajdowała się pod koniec zeszłorocznych mistrzostw. Brak spotkań z silnemi drużynami wpłynął na nią ujemnie. Warta straciła ruchliwość i elastyczność w grze. Przy tem dała sobie narzucić w całej pełni górny system Lwowian. Jedno jest pewne. Niedzielny wynik nie pozwala na żadne horoskopy co do dalszych rozgrywek. Warta przypuszczalnie wyrówna niezadługo swoje stracone dwa punkty."

Rzeczywiście, wyrównała. W pierwszym sezonie ligowym 1927 roku warciarze zajęli wysokie, trzecie miejsce. Zwyciężyła Wisła Kraków przed rewelacyjnym zespołem 1.FC Katowice, który w finałowym meczu został skrzywdzony przez sędziego. Ponoć dlatego, że reprezentował mieszkających na Śląsku Niemców...

Warta Poznań - Czarni Lwów 0:3 (0:2)

niedziela, 3 kwietnia 1927 r.

Bramki : 0:1 Władysław Sawka (4.), 0:2 Franciszek Chmielowski (5.), 0:3 Franciszek Chmielowski (52.)

WARTA : Marian Fontowicz - Michał Flieger, Marian Śmiglak - Witold Przykucki, Marian Spoida, Jan Wojciechowski - Edmund Rochowicz, Władysław Przybysz, Wawrzyniec Staliński, Szubert, Leon Radojewski. CZARNI : Jan Drapała - Kazimierz Bydliński, Filip Kmiciński - Kazimierz Konopasek, Stefan Witkowski, Ludwik Dąbrowski - Zbigniew Ostrowski, Franciszek Chmielowski, Adam Winnicki, Władysław Sawka, Adam Domiczek.

Sędzia: Tadeusz Walczak (Warszawa). widzów: 2500.

100 zdjęć na 100 lat Warty Poznań [GALERIA]