Lech Poznań miażdży przychodami konkurencję

61 milionów złotych to przychody Lecha Poznań w 2010 roku - absolutnie rekordowe w polskiej ligi. Takie są wyniki obliczeń przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Żaden inny polski klub nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego poziomu. Drugie Zagłębie Lubin ma niemal o połowę mniej przychodów. Kolejorz zwiększył także przychody w porównaniu z poprzednim rokiem o 20 mln zł.

- Niemal za tę samą kwotę można spaść z ekstraklasy i zostać mistrzem kraju. W klubach jest zbyt mało profesjonalizmu, bo 5-6 nieudanych transferów powoduje ogromne straty. Kończy się czas sprowadzania zawodników, którzy mają kartę na ręku. Bez dobrych piłkarzy ciężko będzie zapełnić stadiony. Przecież nikt nie przyjdzie do teatru, jeśli nie będzie w nim dobrych aktorów - komentuje dyrektor grupy sportowej Deloitte Jacek Bochenek, który odpowiedzialny był za przeprowadzenie V edycji raportu o przychodach polskich klubów pt. "Polska Liga Finansowa".

- Wyraźnie widać, że głównym celem polskich klubów jest zdobycie mistrzostwa Polski. Potem jednak brakuje koncepcji jak to mistrzostwo skapitalizować. To niepokojąca tendencja, ponieważ regularna gra w europejskich pucharach to jedyna ścieżka, która pozwoli zmniejszyć dystans do czołówki. W wygenerowaniu zysków na pewno pomogły natomiast nowe stadiony i większa frekwencja, choć główne areny na Euro 2012 nie są jeszcze gotowe - dodał Bochenek.

Kolejnym problemem ekstraklasy jest zbyt wysoki poziom płac, który nie powinien przekraczać 60 procent w stosunku do przychodów. - Jesteśmy zbyt hojni dla naszych drużyn w kontekście tego, co prezentują na boisku. Ponad połowa klubów przekracza 80 procent w stosunku do przychodów - argumentował menedżer w dziale konsultingu Deloitte Grzegorz Sencio.

Przychody polskich klubów wg Polskiej Ligi Finansowej:
1. Lech Poznań - 61 milionów złotych
2. Zagłębie Lubin - 32,2 miliona złotych
3. Legia Warszawa - 27,8 miliona złotych
4. Wisła Kraków - 27,2 miliona złotych
5. Śląsk Wrocław - 17,6 miliona złotych
6. Cracovia - 16,1 miliona złotych
7. Jagiellonia Białystok - 16 milionów złotych
8. GKS Bełchatów - 15,3 miliona złotych
9. Ruch Chorzów - 13,8 miliona złotych
10. Korona Kielce - 13,1 miliona złotych
10. Arka Gdynia - 13,1 miliona złotych
12. Polonia Warszawa - 12,1 miliona złotych
13. Polonia Bytom - 9,6 miliona złotych
14. Widzew Łódź - 9,2 miliona złotych
15. Podbeskidzie Bielsko-Biała - 6,4 miliona złotych
16. ŁKS Łódź - 3,6 miliona złotych
17. Sandecja Nowy Sącz - 1,2 miliona złotych
18. Warta Poznań - 0,7 miliona złotych

A tak wyglądało to rok temu

Zarząd Lecha Poznań tłumaczył niedawno, że rekordowo dużo zarobił, ale też rekordowo dużo wydał. Tutaj można przeczytać te tłumaczenia.

Właściciel Lecha: Nie mamy pieniędzy. Muszę ściąć 5-6 mln zł

Na konto Lecha Poznań wpłynęły miliony