Lech Poznań nie przegrał ze Śląskiem od 14 lat

13 kwietnia 1997 roku Józef Kostek wpakował piłkę do siatki Arkadiusza Onyszki, Śląsk wygrał z Lechem Poznań we Wrocławiu i było to ostatnie dotąd zwycięstwo wrocławian nad Kolejorzem w ekstraklasie. A na Bułgarskiej graczom Śląska nie udało się zwyciężyć już od 15 lat. Dziś o godz. 20 kolejny mecz Lech Poznań - Śląsk Wrocław.

W maju 1996, gdy Śląsk Wrocław ostatni raz wygrał na Bułgarskiej, w bramce Lecha Poznań stał jeszcze Gift Muzadzi. Po boisku biegał Sekou Drame, w ataku Kolejorza był Piotr Reiss, a po przerwie Krzysztofa Piskułę zmieniał Mirosław Trzeciak. Można jednak znaleźć piłkarza, który grał w Kolejorzu wtedy i gra dziś. To Bartosz Bosacki.

W 36. minucie tego meczu Dariusz Kasperek strzelił zwycięską bramkę dla Śląska.

Oto to spotkanie. Warto zwrócić uwagę na stan murawy oraz fiata 126p w narożniku boiska:

Zdarzył się jeszcze w sezonie 2001/2002 mecz, w którym Śląsk Wrocław wygrał z Kolejorzem 4:3. Był to jednak pojedynek nie ekstraklasy, ale Pucharu Ligi. W ekstraklasie od 1997 roku w ogóle, a od 1996 roku - na Bułgarskiej ekipa Śląska Wrocław nie była w stanie znaleźć recepty na poznańskiego Lecha.

Ów mecz z maja 1996 roku to jeden z zaledwie trzech przypadków, gdy wrocławianom udało się zwyciężyć w Poznaniu. Pozostałe to: 0:1 z marca 1982 roku oraz 1:2 w lipcu 1990 roku, w pierwszej kolejce sezonu, w którym Lech Poznań bronił tytułu mistrzowskiego. Do tego można dodać jeszcze wygraną Śląska 3:0 w maju 1964 r., jeszcze w II lidze i ... to wszystko. Zwycięstw wrocławian w Poznaniu jest zatem jak na lekarstwo.

Najbardziej efektowna wygrana Lecha w Poznaniu to pogrom Śląska Wrocław 6:0 z 18 marca 1984 roku, gdy lechici kroczyli po swój drugi tytuł mistrzowski. Bramki na Bułgarskiej strzelała wtedy para przyjaciół Mirosław Okoński i Henryk Miłoszewicz (po dwie), a także Mariusz Niewiadomski i Czesław Jakołcewicz.

W minionym sezonie Lech i Śląsk rywalizowały we Wronkach. Po bardzo słabym spotkaniu Kolejorz wygrał 1:0 po bramce Bartosza Bosackiego z rzutu karnego.

Oto skrót tego spotkania

Rok wcześniej, w październiku 2008 roku, Śląsk Wrocław natomiast urwał Lechowi punkty w Poznaniu. Po golach Roberta Lewandowskiego i Janusza Gancarczyka zremisował 1:1.

Oto skrót tego spotkania

Trener Orest Lenczyk i jego niesamowita passa w Śląsku Wrocław