Sport.pl

PILNE! Strefa Kibica na Euro 2012 na placu Wolności

Miasto Poznań podjęło decyzje po analizie, jaką zleciło Zakładowi Logistyki Politechniki Poznańskiej. Strefa Kibica będzie działała przez cały czas Euro 2012, ale niekoniecznie codziennie w pełnym wymiarze. Jej minimalny zasięg to sama płyta pl. Wolności, a maksymalny - przy liczbie chętnych 35 tys. - oznacza nie tylko zamknięcie ul. 27 Grudnia, ale także Al. Marcinkowskiego.

Poznań postanowił nie zdawać się na własne widzimisię, ale zlecić analizę naukową, którą wykonał zespół logistyków poznańskiej Politechniki pod kierunkiem prof. Jacka Żaka - absolwenta Harvardu. - Zestawiliśmy pięć proponowanych wariantów, tzn. Międzynarodowe Targi Poznańskie, plac Wolności, Park Kasprowicza, tereny nad Maltą i Park Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich - wyjaśnia prof. Jacek Żak. - Kryteria, jakimi się posłużyliśmy to: dostępność komunikacji miejskiej, możliwe zyski ze strefy w tym miejscu, bezpieczeństwo, uciążliwość dla mieszkańców, atrakcyjność lokalizacji dla kibiców, sponsorów i samego miasta, reputacja miejsca i wpływ otoczenia.

Do tego doszła niepewność związana z tym, że nie wiadomo jeszcze, jakie zespoły, a co za tym idzie - ilu kibiców przyjedzie do Poznania i zechce skorzystać ze Strefy Kibica. Wiadomo, że w Poznaniu nie zagrają rozstawione Polska i Ukraina oraz kolejne dwie rozstawione drużyny, najwyższe w rankingu UEFA, czyli na dziś Hiszpania i Holandia.

- Po analizie tych scenariuszy rekomendujemy Poznaniowi strefę na pl. Wolności - podsumował prof. Żak.

Prezydent Ryszard Grobelny rekomendację przyjął i decyzja zapadła- Strefa Kibica znajdzie się na placu w centrum miasta. Wedle rankingu, jest atrakcyjna i dostępna, korzystna także dla sił policyjnych. Jej największa wada jest uciążliwość dla mieszkańców. - Będziemy starali się tę uciążliwość ograniczyć - mówi Grobelny.

Strefa Kibica będzie działała przez cały czas Euro 2012, ale niekoniecznie codziennie w pełnym wymiarze. Jej minimalny zasięg to sama płyta pl. Wolności, a maksymalny - przy liczbie chętnych 35 tys. - oznacza nie tylko zamknięcie ul. 27 Grudnia, ale także Al. Marcinkowskiego.

Strefa Kibica oraz na stadion przy Bułgarskiej będą prawdopodobnie na czas mistrzostw zwolnione z zakazu sprzedaży alkoholu, który wynika z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Sejm przygotowuje ustawę incydentalną, która zniesie ten obowiązujący w polskim prawie zakaz na czas Euro 2012.

Radosław Nawrot

Wszystko o Lechu Poznań - w naszym specjalnym serwisie

Więcej o: