45 lat bez wygranej w Austrii. Lech wygra? [wideo]

Lech Poznań musi wygrać w Salzburgu, by myśleć o zajęciu pierwszego miejsca w grupie A Ligi Europejskiej. Problem w tym, że ostatni raz polski zespół zwyciężył w Austrii... 45 lat temu. W 1965 r. Górnik Zabrze zdołał zwyciężyć LASK w Linzu.

Jeszcze w latach 60. XX w. polskie zespoły dość łatwo radziły sobie z tamtejszymi zespołami. W 1963 r. Górnik Zabrze wygrał 2:1 w Wiedniu z Austrią w Pucharze Mistrzów. Rok później Legia Warszawa w Pucharze Zdobywców Pucharów pokonała 3:1 Admirę Wiedeń. Wreszcie w 1965 r. 3:1 z Linzu wywiózł Górnik Zabrz.

Oto ten mecz:

Na nim jednak sukcesy Polaków w Austrii się skończyły. Zespół znad Wisły nie potrafił tam wygrać żadnego z dziesięciu spotkań w europejskich pucharach. Remisy w tym czasie wywoziły tylko trzy zespoły - Zagłębie Sosnowiec z Innsbrucku w 1978 r., Widzew Łódź z Linzu w 1986 r. i jako ostatnia Wisła Kraków, która zremisowała 1:1 z SV Mattersburg.
Lech grał w Austrii tylko raz i dwa lata temu poległ 1:2 w stolicy z Austrią. Rewanż wygrał po pasjonującej dogrywce i awansował do grupy Pucharu UEFA. Teraz rzecz w tym, żeby z grupy wyjść i to na pierwszym miejscu.

Wygrana w Austrii ważniejsza niż się zdaje

Więcej o: