Tytuły Lecha - 1993, czyli cała Polska widziała

Lech dostał tytuł po odebraniu punktów Legii Warszawa i ŁKS Łódź w ostatniej kolejce spotkań. Legia i ŁKS urządziły sobie wtedy ostre strzelanie w meczach z Wisłą Kraków i Olimpią Poznań. Ścigały się, kto wbije więcej goli, bo właśnie ich różnica decydowała o tytule.

Lech w tym czasie rozgrywał mecz z Widzewem Łódź. Miał punkt straty do obu ścigających się liderów. ?Kolejorzowi? do trzeciego miejsca wystarczał remis i w to ciepłe, czerwcowe popołudnie 1993 r. ten remis z Widzewem się zdarzył.

Wydarzenia, które nastąpiły potem, przewróciły wszystko do góry nogami. Legia i ŁKS wyleciały z pucharów, a Lech zdobył piąty tytuł, który został w Poznaniu wówczas przyjęty bardzo ochoczo. Tenże tytuł odbił się ?Kolejorzowi? czkawką, gdy zespół zaczął się domagać zapisanych umową premii za mistrzostwo. To nadwyrężyło budżet klubu.

A przecież wcale nie musiało tak być, bo jesienią 1992 r. wiele wskazywało, że to ?Kolejorz? będzie mistrzem Polski. I to nie przy zielonym stoliku, ale na zielonej murawie. Lech przecież nokautował rywali. Zmiażdżył Górnika Zabrze 5:0, Jagiellonię Białystok 5:0, Olimpię Poznań 6:1, a Hutnika Kraków rozniósł aż 7:1! Po jesieni prowadził o punkt przed ŁKS Łódź i dwa punkty przed Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź.

Kryzys zaczął się już w listopadzie 1992 r., gdy rozpędzony w polskiej lidze ?Kolejorz? został zgnieciony 3:0 przez szwedzki IFK Göteborg w eliminacjach Ligi Mistrzów.

13 marca 1993 r. Lech przegrał na Bułgarskiej z GKS Katowice 1:2. Był to wynik szokujący, bowiem po raz pierwszy od dwóch lat ?Kolejorz? został pokonany na własnym obiekcie. No i się zaczęło... Kiedy w kolejnym meczu z Zawiszą Bydgoszcz sędzia Werner podyktował karnego dla Zawiszy w ostatniej minucie meczu, poleciały z trybun przedmioty. Jak się okazało, głównie... mandarynki! Stadion został zamknięty. Lech na pustym obiekcie przegrał ze słabiutką wtedy Wisłą Kraków 2:3, remisował u siebie także z Siarką Tarnobrzeg... W szybkim czasie okazało się, że o mistrzostwie należy zapomnieć. Po ataku serca Henryk Apostel zrezygnował z funkcji trenera. W kwietniu 1993 r. zastąpił go Roman Jakóbczak.

I wtedy nadeszła ostatnia kolejka, którą ?cała Polska widziała". Przyszedł tytuł, który stał się początkiem końca starego KKS Lech.

o tytule z 1983 r. czytaj tutaj

o tytule z 1984 r. czytaj tutaj

o tytule z 1990 r. czytaj tutaj

o tytule z 1992 r. czytaj tutaj

 

a na filmie - mecz Lecha z Legią z 1993 r.

 

a tutaj - kuriozalny mecz Wisły Kraków z Legią Warszawa (0:6)

 

o tytule z 1983 r. czytaj tutaj

o tytule z 1984 r. czytaj tutaj

o tytule z 1990 r. czytaj tutaj

o tytule z 1992 r. czytaj tutaj