Lechu Poznań, powiedz to! Przyznaj się wreszcie do licznych błędów [OPINIA]

Lech Poznań podjął decyzję o rozstaniu z trenerem Janem Urbanem. To nie pomoże, jeśli Kolejorz publicznie nie przyzna się do błędów.


We wtorek wieczorem Lech Poznań zagra w Bielsku-Białej z Podbeskidziem i, choć mierzy się z rywalem z pierwszej ligi, musi drżeć o awans w Pucharze Polski.

Trzy kolejne porażki w ekstraklasie sprawiły, że zapadła decyzja o zwolnieniu trenera Jana Urbana. Władze Kolejorza uznały, że przedłużenie umowy ze szkoleniowcem było błędem i że będzie on pracował przy Bułgarskiej najpóźniej do końca roku. Najpóźniej, bo najbardziej prawdopodobne jest to, że straci posadę lada chwila. Odpadnięcie drużyny z Pucharu Polski czy kolejna wpadka w lidze to będzie już za wiele. Krąży już nawet nazwisko Radoslava Latala, jako prawdopodobnego następcy Jana Urbana.

Rozkład drużyny zawsze był dla szefów Lecha koronnym argumentem przy wręczaniu dymisji. Postawa lechitów w Kielcach takim argumentem była. Po meczu z Koroną Jan Urban powiedział jedno bardzo ważne zdanie. O tym, że trudno leczyć osobę uzależnioną, dopóki ona sama nie powie otwarcie, że ma problem. Trener mówił o wielkim kłopocie piłkarzy, którzy wyglądają na niezdolnych do udźwignięcia presji gry w takim klubie jak Lech.

Nie zamierzam bronić Jana Urbana, bo w ostatnich tygodniach podjął kilka decyzji, które sprawiły, że zespół grał o wiele gorzej, niż - wydaje się - potrafi. To kontrowersyjna gra dwoma defensywnymi pomocnikami, nieustabilizowany skład obrony, wystawianie dwóch napastników o podobnym profilu czy robienie skrzydłowego z rozgrywającego itd.

Obawiam się, że dyskusyjne kwestie będą się zmieniały, podobnie jak nazwiska ich autorów-trenerów i piłkarzy. Tak jak powraca koszmar z poprzedniego sezonu i widok Lecha Poznań zamykającego tabelę. W ostatniej dekadzie klub dał swoim kibicom powody do ogromnej radości po niespotykanych wcześniej sukcesach w europejskich pucharach, ale jednocześnie niebywale doświadczył też fanów, narażając ich na wstyd i pośmiewisko po kolejnych kompromitacjach.

Ryzyko powtórzenia się tych ostatnich jest dziś o wiele większe niż nawiązanie do przygód pucharowych sprzed sześciu i ośmiu sezonów. Brakuje mi w Lechu Poznań publicznego wyznania, o którym mówił Jan Urban. Takiego: "Mamy problem, nasz pomysł na klub właśnie zbankrutował, musimy go zdefiniować na nowo".

I nie chodzi tu o same słowa (to już przerabialiśmy kilka tygodni temu - pozbycie się piłkarzy winnych zawalenia poprzedniego sezonu okazało się fikcją), tylko o początek faktycznej przemiany. Bo tylko głośne przyznanie się do błędów może rozpocząć budowę Lecha na miarę oczekiwań.

Okoliczności są takie, że Legia Warszawa stoi u bram Ligi Mistrzów. Gdy je przekroczy, może zniknąć z pola widzenia krajowej konkurencji i to na bardzo długo. Żeby znów zaskoczyć Legię, trzeba będzie lepiej wydawać pieniądze. Lech wcale nie ma ich tak mało, problemem jest to, że od dłuższego czasu źle je wydaje. "Nasz ceniony i szanowany dział skautingu to dziś cień samego siebie" - Lech powinien przyznać się do kolejnej swojej przypadłości.

I jeszcze jedno wyznanie, chyba najważniejsze: "Potrzebujemy nowej osoby odpowiedzialnej za kształtowanie polityki kadrowej". Doświadczonego dyrektora sportowego, z którego zdaniem musiałby się liczyć zarząd. Czyli także Piotr Rutkowski, który od kilku sezonów buduje kadry Lecha. Przyznanie się do tego, że mu to nie wychodzi, może budzić największy opór, ale bez tego trudno będzie uzdrowić Kolejorza.

Wielkopolska na igrzyskach - historyczne medale i nadzieje w Rio