Sport.pl

Lech Poznań poza pucharami, gdyby powtórzyły się wyniki z fazy zasadniczej ekstraklasy [AKTUALIZACJA]

Awans Ruchu Chorzów kosztem Podbeskidzia Bielsko-Biała do grupy mistrzowskiej nie zmieniłby niczego w końcowym układzie tabeli, gdyby w rundzie finałowej ekstraklasy powtórzyły się wyniki z sezonu zasadniczego. Lech Poznań nie awansowałby nawet do europejskich pucharów. W ubiegłym roku podobna symulacja przewidziała mistrzostwo Polski dla Kolejorza.
W poniedziałek wieczorem okazało się, że ostatecznie w rundzie finałowej ekstraklasy nie zagra Podbeskidzie Bielsko-Biała, a Ruch Chorzów. Stało się tak, ponieważ Lechia wycofała skargę do Trybunału Arbitrażowego ds. sportu przy PKOL na odjęcie jednego karnego punktu. W tej sytuacji gdańszczanom został odjęty ten punkt, a tabela ekstraklasy po rundzie zasadniczej zweryfikowana. Dzięki temu do grupy mistrzowskiej awansował Ruch.

Co ciekawsze, zmiana Podbeskidzia na Ruch nie zmieniłaby kompletnie nic w końcowej tabeli sezonu, gdyby w rundzie finałowej powtórzyły się wszystkie wyniki z sezonu zasadniczego! W tym sezonie wyniki Lecha Poznań w pierwszej części sezonu były tak fatalne, że gdyby przełożyć je na rundę finałową to poznaniacy nie zdołaliby zakwalifikować się nawet do europejskich pucharów! W siedmiu meczach lechici zdobyliby zaledwie dziewięć punktów (wygrane z Legią, Pogonią i Lechią, remis z Ruchem, ale porażki z Piastem, Zagłębiem i Cracovią) i uplasowali się dopiero na piątym miejscu w tabeli.

Kolejorz nie zająłby więc nawet czwartej lokaty, która w przypadku zajęcia przez zdobywcę Pucharu Polski miejsca pucharowego, też da przepustkę do kwalifikacji do Ligi Europejskiej. W takiej sytuacji jedyną szansą na awans do europejskich pucharów dla lechitów byłoby wygranie z Legią Warszawa w finale Pucharu Polski i dzięki temu wywalczenie przepustki do drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej.

Gdyby powtórzyły się wszystkie wyniki z sezonu zasadniczego mistrzem Polski zostałaby Legia Warszawa, która wyprzedziłaby o dwa punkty Piasta Gliwice. Trzecie miejsce dające także awans do europejskich pucharów zajęłoby jednak dość niespodziewanie Zagłębie Lubin. Czwarta byłaby Cracovia, ale ona zagrałaby w pucharach tylko wtedy jeśli Lech nie zdobyłby kosztem Legii Pucharu Polski. Piąte miejsce zająłby Lech Poznań, a dopiero za nim uplasowałaby się Pogoń Szczecin, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Lechia Gdańsk.

Choć są to tylko symulacje i raczej trudno o to, by powtórzyły się wszystkie rozstrzygnięcia z sezonu zasadniczego, to jednak w ubiegłym sezonie takie same symulacje przed rundą finałową zakładały zdobycie mistrzostwa Polski przez Lecha Poznań. Założenia te okazały się wówczas słuszne, bo Kolejorz wywalczył tytuł.

W ubiegłym sezonie symulacje przewidziały spadek z ekstraklasy GKS Bełchatów. Tym razem, gdyby powtórzyć wyniki z rundy zasadniczej w rundzie finałowej, z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnałyby się Górnik Zabrze i Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

Tak wyglądałaby tabela ekstraklasy, gdyby w rundzie finałowej powtórzyły się wyniki z sezonu zasadniczego:

1.Legia Warszawa46 pkt
2.Piast Gliwice41 pkt
3.Zagłębie Lubin36 pkt
4.Cracovia34 pkt
5.Lech Poznań32 pkt
6.Pogoń Szczecin27 pkt
7.Ruch Chorzów26 pkt
8.Lechia Gdańsk24 pkt
9.Podbeskidzie BB32 pkt
10.Korona Kielce31 pkt
11.Śląsk Wrocław30 pkt
12.Wisła Kraków28 pkt
13.Górnik Łęczna26 pkt
14.Jagiellonia Białystok24 pkt
15.Termalica Nieciecza22 pkt
16.Górnik Zabrze20 pkt
Więcej o:
Komentarze (2)
Lech Poznań poza pucharami, gdyby powtórzyły się wyniki z fazy zasadniczej ekstraklasy [AKTUALIZACJA]
Zaloguj się
 • plendz

  0

  Wszystko możliwe. Ja jednak zrobiłem ciut inną symulację, biorąc pod uwagę, że bilans Lecha ukształtował się pod dużym wpływem faktu, że w 2015 roku grał źle, aż do przejęcia Lecha przez trenera Urbana, a w 2016 jest w średniej formie. Bilans układa się tak
  Bilanse ujemne (W-wyjazd, D-dom):
  Lech-Legia W0:1 - D0:2, oba mecze Urban
  Lech-Piast D0-1 - W2:0, Skorża, Urban
  Lech-Cracovia W5:2 - D2:1, bilans ujemny, Skorża, Urban
  Bilanse dodatnie:
  Lech-Pogoń W1:2 - D0:2, Skorża, Urban
  Lech-Zagłębie W2:1 - D2:0, Skorża, Urban
  Lech-Lechia D2:1 - W1:0, Oba mecze Urban
  Lech-Ruch D2:2 - W1:3, Oba mecze Urban
  Wynika z tego, że za Urbana nasz „urobek” z przeciwnikami zdecydowanie się poprawił, na wyjeździe wygraliśmy z Legią, Zagłębiem, Lechią, Ruchem. Urban twierdzi, że przy obecnej średniej punktów zdobywanych w meczach, wejdziemy do grupy pucharowej, i są podstawy, żeby mu wierzyć. Ponadto Lech ma najwięcej punktów w meczach bezpośrednich drużyn pierwszej ósemki – trudno uwierzyć, co? Lech zdobył w tych meczach 29 punktów, Legia 26, Piast 24, Cracovia 24, Zagłębie 21, Ruch 18, Pogoń 17, Lechia 16;-)))
  Przeciwnicy (poza Zagłębiem) w 9 meczach w tym roku „zwolnili”, Lech – rzecz jasna, w obliczu katastrofy z początku sezonu – przyśpieszył.
  Legia 6 zwycięstw, 1 porażka, 2 remisy – z nią gramy na wyjeździe, bilans ujemny, wygraliśmy u nich (Urban)
  Piast 2 z, 2 p, 5 r – przyjeżdża, bilans ujemny, przegraliśmy u nich (Skorża)
  Pogoń 1 z, 1 p, 7 r – jedziemy, bilans dodatni, przegraliśmy u nich (Skorża)
  Zagłębie 5z, 1p, 3 r – jedziemy, bilans dodatni, przegraliśmy u nich (Skorża)
  Cracovia 2 z, 4 p, 3 r – jedziemy, bilans ujemny, przegraliśmy u nich (Skorża)
  Lech 5 z, 4 p, 0 r -
  Lechia 4 z, 2 p, 3 r – przyjeżdża, wygraliśmy oba mecze (Urban)
  Ruch 2 z, 5 p, 2 r – przyjeżdża, bilans dodatni, wygraliśmy u nich (Urban)
  Wygląda na to, że nie ma co się przejmować, trzeba grać;-) Biorąc pod uwagę wiele czynników, można by uznać, że Legia i Piast mają taką przewagę, że przy przyzwoitej grze, któraś z tych drużyn powinna zdobyć mistrzostwo. Ale Piasta i Legię można pokonać, zwłaszcza drużyny, które mają znikome szanse na puchary będą chciały pokazać, że jednak coś potrafią. Legia gra na wyjeździe z Ruchem, Zagłębiem i Lechią (w poprzednich 1 z, 2 r), u siebie z resztą (2 z, 1 p, 1 r), Piast gra na wyjeździe z Lechem, Legią, Ruchem (1z, 1p, 1r) a u siebie: 2z, 2r. Pogoń jedzie do Gdańska, Gliwic i Warszawy (1z, 1p, 1r) u siebie: 2p, 2r; Zagłębie jedzie na Cracovię, Pogoń, Piasta: 1z, 1p, 1r, u siebie: 2z, 2p; Cracovia jedzie do Piasta, Legii, Pogoni (1z, 2p) u siebie: 3z, 1 p).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX