Afera korupcyjna. Sąd odrzucił wniosek byłego właściciela Groclinu Grodzisk Wlkp. Były sędzia z Poznania skazany

Sąd Rejonowy we Wrocławiu odroczył proces 22 osób oskarżonych o ustawianie meczów z udziałem m.in. Lecha Poznań i Groclinu Grodzisk Wlkp. Podjęto natomiast kolejne decyzje w sprawie Zbigniewa D. i Ryszarda F. oraz wydano dwa wyroki w sprawie byłych sędziów, którzy dobrowolnie poddali się karze.
Sąd zdecydował się odrzucić wniosek Zbigniewa D., który nie stawił się na rozprawie, o zawieszenie postępowania ze względu na stan zdrowia byłego właściciela Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp. oraz skierowanie go do odrębnego postępowania. Biegli lekarze uznali bowiem, że stan zdrowia Zbigniewa D., który zmaga się z chorobą nowotworową, pozwala na stawianie się we wrocławskim sądzie. Na tę decyzję przysługuje jeszcze zażalenie.

Ponadto sąd zdecydował o wyznaczeniu dla Ryszarda F. obrońcy z urzędu. "Fryzjer" swoją prośbę motywował tym, że nie stać go już na adwokata, bo od 10 lat toczą się przeciwko niemu postępowania, a on nie może sobie dorobić do emerytury i ma długi. Na tę prośbę sąd przystał, natomiast odrzucił wniosek o przeniesienie sprawy Ryszarda F. do sądu w Poznaniu. Uznał, że nie ma podstaw do takiej decyzji.

Z dobrowolnego poddania się karze wycofał się Władysław K., były menedżer Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Z kolei decyzję o dobrowolnemu poddaniu się karze podjął były sędzia z Poznania Maciej H. Sąd wydał już wyrok w jego sprawie. Prokuratura zarzuciła mu udział w ustawieniu dwóch meczów z udziałem MKS Mława i Zagłębia Sosnowiec. Został za to skazany na rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zakaz działalności w profesjonalnym futbolu przez trzy lata oraz 1,2 tys. grzywny. Sąd wyznaczył mu też dozór kuratora. W jego sprawie toczy się też postępowanie w procesie dotyczącym tzw. gangu Fryzjera, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się ustawianiem meczów na szeroką skalę. Wcześniej ten były arbiter został już skazany za ustawianie meczów Piasta Gliwice.

Sąd skazał też byłego sędziego Krzysztofa S. z Tarnowa na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, przepadek 7 tys. złotych korzyści majątkowych oraz grzywnę w wysokości 5 tys. złotych za ustawianie meczów z udziałem m.in. Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp.

Proces pozostałych osób sąd odroczył. Na razie nie ustalono nowego terminu rozprawy. Sprawa toczy się w sprawie ustawiania meczów m.in. Ruchu Chorzów, Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp., Lecha Poznań, Polonii Warszawa, Pogoni Szczecin, Podbeskidzia Bielsko-Biała, Zagłębia Lubin, GKS Bełchatów. W akcie oskarżenia znalazło się w sumie 39 meczów, a wśród oskarżonych są m.in. Ryszard F., były menedżer Lecha Poznań Przemysław E., były obserwator PZPN Wit Ż., były prezes Wisły Płock Krzysztof D., były właściciel Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Zbigniew D., były prezes Ruchu Chorzów Krystian R., były sędzia międzynarodowy Jacek G. oraz były szef sędziów PZPN Tadeusz D.

Więcej o: