Sport.pl

Czy Lech Poznań słusznie świętował swoje urodziny 19 marca?

Przyjmuje się, że 19 dzień marca 1922 roku to data założenia Lecha Poznań. Drużyna funkcjonowała już kilka lat wcześniej. Czy zatem kibice Lecha słusznie świętowali 94 urodziny klubu podczas sobotniego meczu z Legią Warszawa?
- Drużyna spotykała się już kilka lat przed 1922 rokiem, który przyjmujemy za datę założenia Lecha Poznań. Najpierw spotykała się na placu przy dzisiejszej ulicy Grzybowej. Młodzi ludzie chcieli dołączyć do oficjalnych rozgrywek, więc zarejestrowali klub. Data 19 marca 1922 roku nie jest jednak stuprocentowo pewna - mówi na antenie Lech TV Józef Djaczenko, dziennikarz sportowy i znawca historii "Kolejorza".

Lech w sobotę obchodził swoje 94. urodziny. W mieści zawisły niebiesko-białe flagi, klub wypuścił okolicznościowe koszulki.

Niewykluczone jednak, że w przyszłości data założenia klubu będzie zmieniona na rok 1920. Do tego potrzeba jednak twardych dowodów. Całą zawiłość wyjaśnia inny dziennikarz i pasjonat przeszłości Lecha - Andrzej Kuczyński.

Cały materiał Lech TV poniżej:Więcej o:
Komentarze (4)
Czy Lech Poznań słusznie świętował swoje urodziny 19 marca?
Zaloguj się
 • 0

  Niestety, muszę napisać iż twierdzenie, że ktoś widział oryginalny dokument potwierdzający datę 19 marca jest całkowicie nieprawdziwe. Data ta jest po pierwsze hipotetyczna, bowiem została przez mnie wymyślona orientacyjnie na potrzebę publikacji książki "Piłkarska lokomotywa" (1987), a po drugie nigdy nie twierdziłem że to data powstania klubu. Książka "Przemilczana prawda" (2017) dostarcza niezbitych dowodów na to ze Lech powstał w roku 1920.

 • jerychonski

  0

  To już pan Nawrot pisał, że "gdy proboszcz z jakichś przyczyn nie dotarł na zajęcia, czekający na niego chłopcy zaczynali grać w piłkę dla zabicia czasu" - zajęcia chóru "Lutnia" czy jakoś tak. I że to było w 1920 roku. Brawo chłopcy.

 • calmont

  0

  Ten klub to nie Lech, co najwyżej LechAmica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX