Lech Poznań kontra Zagłębie Sosnowiec, które nigdy nie było mistrzem, ale Puchary Polski ma aż cztery!

Zagłębie Sosnowiec - półfinałowy rywal Lecha Poznań w Pucharze Polski - to najbardziej efektywny specjalista od tych rozgrywek w całym kraju. Sosnowiczanie zdobyli trofeum aż cztery razy, choć mistrzem Polski nie byli ani razu, a w ekstraklasie od 30 lat grywają rzadko
Kiedyś Zagłębie Sosnowiec było stałym uczestnikiem rozgrywek ekstraklasy. Grało w nich nieprzerwanie od 1960 do 1986 roku, a zatem niemal tak długo jak Lech Poznań od awansu do najwyższej ligi w 1972 roku aż do pamiętnego spadku w 2000 roku. W tym właśnie okresie Zagłębie Sosnowiec sięgnęło aż czterokrotnie po Puchar Polski, co plasuje je na bardzo wysokim, piątym miejscu w tabeli wszech czasów tych rozgrywek. Zagłębie wyprzedzają jedynie Legia Warszawa (17 triumfów, znacznie więcej niż tytułów mistrza kraju), Górnik Zabrze (6 triumfów) oraz Lech Poznań z 5 triumfami. Gdyby więc mistrzowie Polski dali się w tym sezonie wyeliminować Zagłębiu Sosnowiec i to zdobyłoby piąty Puchar Polski, dogoniłoby Lecha. To pokazuje, jak wyspecjalizowane w tych rozgrywkach było niegdyś Zagłębie - drużyna, która mistrzem kraju nie była przecież ani razu.

Sosnowieczanie triumfowali w Pucharze Polski w latach 1962, 1963, 1977 i 1978. A zatem miało cztery trofea zanim Kolejorz sięgnął po swe pierwsze (Puchar Polski w 1982 roku). W 1962 roku sosnowiczanie pokonali w finale Górnika Zabrze, rok później - Ruch Chorzów w pamiętnym finale na Stadionie Śląskim, który obejrzało aż 70 tysięcy widzów. To rekord frekwencji w rozgrywkach Pucharu Polski, który dzisiaj jest już nie do pobicia. Nie ma po prostu takiego stadionu w Polsce, nawet Stadion Narodowy w Warszawie, na którym planowany jest finał, mieści mniej - niespełna 60 tysięcy osób.

W latach 70. Zagłębie Sosnowiec zdobywało Puchary Polski także na Stadionie Śląskim i także po triumfach nad rywalami ze Śląska - najpierw Polonią Bytom, następnie Piastem Gliwice. Dodajmy do tego jeszcze jedyny przegrany przez sosnowiczan finał - w 1971 roku z Górnikiem Zabrze, także w "Kotle Czarownic", jak nazywano Stadion Śląski.

To pokazuje, że dorobek Zagłębia Sosnowiec w Pucharze Polski jest imponujący. Od czasu spadku z ekstraklasy w 1986 roku jednak zespół z Sosnowca go jednak nie poprawił. Nigdy nie zagrał już w finale rozgrywek. Do najwyższej ligi wracał dwukrotnie - w 1990 roku na dwa sezony oraz w 2007 roku na jeden sezon. W tym czasie Zagłębie grywało nawet w piątej lidze! (okres 1994-1996). Dzisiaj jest beniaminkiem pierwszej ligi, czyli drugiego poziomu rozgrywek.