Wiceprezes Lecha Piotr Rutkowski na walnym spotkaniu ECA. Debatowano m.in. o skróceniu okienka transferowego i powstaniu Superligi

Na początku tego tygodnia odbyło się walne spotkanie Stowarzyszenia Klubów Europejskich (ECA). Z ramienia Lecha Poznań wziął z nim udział wiceprezes Piotr Rutkowski. W Genewie dyskutowana m.in. o skróceniu okienka transferowego i powstaniu Superligi.
- Szukamy kompromisu, który zadowoli wszystkich, a nie tylko tych z największych lig - mówi Piotr Rutkowski, wiceprezes Lecha Poznań, o dyskusjach nad zmianą sposobu kwalifikacji do faz grupowych Ligi Europy i Ligi Mistrzów. To jeden z tematów, któremu poświęcono niedawne walne spotkanie Stowarzyszenia Klubów Europejskich (ECA). Z ramienia Lecha Poznań udział w nim wziął właśnie Rutkowski. Zmiana systemu kwalifikacji to jednak nie jedyny temat, nad którym obradowano w Genewie.

Dyskutowano także nad problemem, przed którym stanie wiele klubów europejskich w czerwcu i lipcu bieżącego roku. Chodzi o zbieżność terminów Mistrzostw Europy rozgrywanych we Francji z początkiem eliminacji do europejskich pucharów. Pierwsze rundy kwalifikacyjne Ligi Europy i Ligi Mistrzów ruszą jeszcze w trakcie trwania EURO 2016. - Jeśli klub nie będzie mógł skorzystać z co najmniej dwóch piłkarzy w swoich meczach eliminacyjnych będzie szansa na przesunięcie terminu jego rozegrania. Każdy przypadek będzie jednak rozpatrzony indywidualnie - zdradza wiceprezes Lecha.

Podczas spotkania w Genewie kluby z topowych lig europejskich zaproponowały skrócenie tzw. okienka transferowego. Na drodze negocjacji odrzucono jednak tę propozycję. Piotr Rutkowski: - Udało się nam przekonać przedstawicieli czołowych klubów Europy, że to nie jest najlepszy pomysł. Dla wielu klubów bardzo ważna jest informacja o tym czy zagrają w fazie grupowej europejskich pucharów. To one często decydują o kolejnych ruchach transferowych, szczególnie tych przeprowadzanych pod koniec sierpnia. Ta sytuacja pokazała jak działa ECA. To demokracja, nie jest tak, że tylko największe kluby dyktują warunki i ustalają kierunki rozwoju europejskiej piłki.

Podczas walnego zgromadzenia ECA poruszono także temat, który dla wielu kibiców wciąż pozostaje abstrakcją. Chodzi o tzw. Superligę, którą miałyby stworzyć najlepsze klubu ze Starego Kontynentu. - Dyskusja na ten temat trwała i długo jeszcze będzie trwać. Nie mamy jeszcze postanowień dotyczących tego pomysłu i wątpię, żebyśmy do końca roku wypracowali porozumienie - uważa Rutkowski i dodaje: - A jeśli w ogóle miałaby wystartować od sezonu 2017/2018, to czas na podjęcie ostatecznych decyzji mamy tylko do końca roku.

Lech w strukturach ECA bierze udział w grupie roboczej "Competiton", która zajmuje się funkcjonowaniem rozgrywek europejskich. Oprócz tego w grudniu "Kolejorz" był jednorazowo gospodarzem prac grupy "Youth Working Group" .