Piast Gliwice - Lech Poznań. "Kolejorz" nie przegrywa ostatnich meczów w roku

Od dwunastu lat piłkarze Lecha Poznań nie przegrali ostatniego ligowego meczu w roku. W niedzielę o godz. 18 zagrają w Gliwicach z Piastem o podtrzymanie także tej serii.


Występ w Gliwicach będzie meczem numer 38 dla Lecha Poznań od 20 lipca, gdy na rozpoczęcie tego sezonu pokonał Legię Warszawa 3:1 i sięgnął po Superpuchar Polski. W ciągu dokładnie pięciu miesięcy lechici rozegrają więc średnio ponad siedem i pół meczu w miesiącu, czyli niemal idealnie jeden pojedynek na cztery dni.

Lider ekstraklasy, Piast Gliwice szykuje się właśnie do swojego 22. występu w tym sezonie. Dla porównania, lechici mecz numer 22 rozgrywali już ponad dwa miesiące temu. Było to przegrane 2:5 starcie z Cracovią na początku października. Po tamtej porażce "Kolejorz" zwolnił trenera Macieja Skorżę i postawił na Jana Urbana, a ten jeszcze w lidze nie przegrał jako szkoleniowiec Lecha Poznań.

Ponadto mistrzowie Polski mogą w niedzielę przedłużyć swoją serię zwycięstw w ekstraklasie do siedmiu. Jest na to spora szansa, przynajmniej na podstawie analizy tego, jak piłkarze Lecha Poznań kończyli rywalizację w danym roku kalendarzowym w ostatnich latach.

Żeby znaleźć mecz, który "Kolejorz" przegrał na pożegnanie roku, trzeba się cofnąć do początku grudnia 2006 roku. Wówczas to poznaniacy ulegli u siebie 0:2 Dyskobolii Grodzisk w meczu Pucharu Ekstraklasy. Trener Franciszek Smuda nie przykładał specjalnie wagi do rywalizacji w tych rozgrywkach i nazywał je pogardliwie "pucharem pasztetowej".

Od tamtego czasu lechici w meczach zamknięcia roku odnosili wyłącznie zwycięstwa lub remisowali, z wyraźną przewagą tych pierwszych.

W ostatnich meczach ligowych w danym roku nie zaznali porażki od listopada 2003 roku i 2:4 z Wisłą w Krakowie. Z tamtego pojedynku z ówczesnymi mistrzami kraju w "Kolejorzu" nie ma już nikogo.

W najlepszym stylu lechici żegnali się z boiskiem i udali na zimowe urlopy wtedy, gdy długo grali jesienią w europejskich pucharach. Czyli tak, jak teraz. W 2010 roku w lidze zremisowali wprawdzie z Koroną Kielce, ale potem zdobyli punkt z Juventusem Turyn, co zapewniło poznańskiej drużynie awans z grupy Ligi Europejskiej, a następnie wygrali jeszcze w Salzburgu.

Rok wcześniej awans do wiosennych meczów wywalczyli dopiero po wyjazdowej wygranej z Feyenoordem Rotterdam. Wcześniej zaś, w lidze musieli wygrać różnicą trzech goli z Polonią Bytom, by pozostać na zimę na pierwszym miejscu w ligowej tabeli. Wygrali 3:0.

W ostatnich czterech latach "Kolejorz" wygrał trzy ostatnie mecze w roku, przedzielił je remis 2:2 z Zawiszą Bydgoszcz.

Tak Lech Poznań kończył rok:
Sezon 2003/04WISŁA KRAKÓW - Lech Poznań 4:2 (ekstraklasa)
Sezon 2004/05LECH POZNAŃ - Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 5:0 (Puchar Polski)
.Lech Poznań - Polonia Warszawa 1:1 (ekstraklasa)
Sezon 2005/06Arka Gdynia - LECH POZNAŃ 0:2 (ekstraklasa)
Sezon 2006/07Lech Poznań - DYSKOBOLIA GRODZISK 0:2 (Puchar Ligi)
.Odra Wodzisław - Lech Poznań 0:0 (ekstraklasa)
Sezon 2007/08LECH POZNAŃ - Korona Kielce 1:0 (ekstraklasa)
Sezon 2008/09Feyenoord Rotterdam - LECH POZNAŃ 0:1 (Puchar UEFA)
.LECH POZNAŃ - Polonia Bytom 3:0 (ekstraklasa)
Sezon 2009/10Lech POZNAŃ - Korona Kielce 2:0(ekstraklasa)
Sezon 2010/11RB Salzburg - LECH POZNAŃ 0:1 (Liga Europejska)
.Korona Kielce - LECH POZNAŃ 0:0 (ekstraklasa)
2011/12LECH POZNAŃ - Zagłębie Lubin 3:2 (ekstraklasa)
2012/13Korona Kielce - LECH POZNAŃ 0:1 (ekstraklasa)
2013/14Zawisza Bydgoszcz - Lech Poznań 2:2 (ekstraklasa)
2014/15LECH POZNAŃ - Lechia Gdańsk 1:0 (ekstraklasa)