Sport.pl

Jan Kulczyk nie żyje. Był taki czas, gdy kojarzył się z Lechem Poznań. Miał go przejąć

Radosław Nawrot
29.07.2015 , aktualizacja: 29.07.2015 13:28
A A A
Jan Kulczyk

Jan Kulczyk (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

W 2003 roku w Poznaniu gruchnęła wieść - zmagający się z kłopotami finansowymi Lech Poznań zostanie przejęty przez najbogatszego Polaka Jana Kulczyka. Nic z tego ostatecznie nie wyszło, Kolejorza kupiła Amica Wronki. - Ale byliśmy blisko porozumienia z Janem Kulczykiem - wspomina ówczesny prezes Lecha Radosław Majchrzak.
Radosław Majchrzak, dzisiaj stojący na czele Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, w 2003 roku był prezesem Lecha Poznań i wraz z pozostałymi członkami zarządu Radosławem Sołtysem i Michałem Lipczyńskim prowadził rozmowy zmierzające do przejęcia Kolejorza przez najbogatszego Polaka.

- Nie zawsze rozmawialiśmy z nim bezpośrednio o szczegółach. Jan Kulczyk dawał głównie błogosławieństwo na te negocjacje, a dalej prowadziliśmy je z jego ludźmi i współpracownikami. Oni byli bardzo konkretni i wymagający, dlatego kwoty, do jakich dochodziliśmy, ostatecznie były niższe niż te, o których się powszechnie mówiło - wspomina Radosław Majchrzak, zasmucony informacją o śmierci Jana Kulczyka.

Zarząd MLS, który prowadził Lecha w czasach jego wielkiego kryzysu i spadku do drugiej ligi, nie krył, że po wydobyciu Kolejorza z tej otchłani robił wszystko, by przygotować go właśnie pod taką operację - przejęcie klubu przez silny biznes. Od początku myślano przede wszystkim o Janie Kulczyku.

- Uważam, że niewiele brakowało, aby Lech znalazł się w rękach Jana Kulczyka. W 2003 roku byliśmy naprawdę blisko. Pamiętam, że nawet redaktor Czesław Kaliszan, który znał się z Janem Kulczykiem, wyemitował w TVP rozmowę z nim nagraną przed poznańską Operą, w której biznesmen potwierdzał chęć kupienia Lecha.

JAN KULCZYK NIE ŻYJE - CZYTAJ WSZYSTKIE INFORMACJE I OPINIE

W Poznaniu zapanowała euforia. Ludzie niemal otwierali szampana, ciesząc się, że Lech wreszcie będzie silnym klubem. Media żyły tym tematem. "Gazeta Wyborcza" w czerwcu 2003 roku pisała:

"Wygląda na to, że inwestycja Jana Kulczyka w poznański klub jest przesądzona. Potwierdza to prezes Lecha Radosław Majchrzak: - Teraz będziemy dyskutować o wysokości tego wsparcia.

A w grę mogą wchodzić potężne pieniądze, na które poznański klub czekał od wielu lat. Na razie jego budżet sięga 13 mln zł, a największy dotychczasowy sponsor - firma Maxer - łoży 3 mln zł na sezon.

Mówi Radosław Sołtys, wiceprezes klubu: - Przez ostatnie trzy lata przygotowywaliśmy grunt pod wejście do klubu potężnego inwestora. Budowaliśmy jakość i znaczenie marki tego klubu w Poznaniu i Polsce. Teraz wydaje się, że jesteśmy już na ostatniej prostej do celu. Jeżeli to się uda, Lech powinien zagościć w czołówce tabeli.

To, jakie firmy z Kulczyk Holding i ile zainwestują w Lecha, rozstrzygnie się w poniedziałek. Wtedy ma dojść do spotkania ich prezesów i zapadną decyzje. Na spotkaniu będzie też obecny prezydent Ryszard Grobelny, który również przekonywał do tej inwestycji Jana Kulczyka.

Na wczorajszym czacie w portalu wp.pl Jan Kulczyk potwierdził, że rozważa taką możliwość. - Jeżeli Lech przekona mnie, że poza sukcesami organizacyjnymi potrafi też odnieść sukcesy sportowe - wyjaśniał.

Taka inwestycja zapewne pociągnie za sobą zmiany w zarządzie Lecha. - Wiemy o tym, że przedstawiciele Kulczyk Holding są zadowoleni z tego, co robimy w Lechu, i najbardziej prawdopodobny jest wariant, że zechcą jedynie uzupełnić zarząd klubu wytypowanymi przez siebie ludźmi - mówi Michał Lipczyński z zarządu Lecha. - My zresztą sami chcemy, aby inwestor miał jak największy wpływ na wydawanie swych pieniędzy - dodaje prezes Majchrzak".

Z kolei "Przegląd Sportowy" opublikował nawet futurystyczny tekst, pokazujący, co może stać się w Kolejorzu po wejściu tak potężnego biznesmena.

- Pamiętam, że zrobili bodajże trzy wersje. Pierwsza pokazywała Lecha, w którego Jan Kulczyk wchodzi z największym impetem. Padały nazwiska największych gwiazd kupowanych do Kolejorza, nawet Morientesa - wspomina Radosław Majchrzak. - Później była wersja, w której Jan Kulczyk inwestuje, ale nie jak Roman Abramowicz w Chelsea, ale nieco mniej środków. I wersja trzecia, gdy inwestuje tylko skromne środki, pozwalające zostać mistrzem Polski.

Człowiek, który wykupił medal olimpijski żeglarki Zofii Noceti-Klepackiej i zwrócił olimpijczykom złoto

To pokazuje, jaka była skala marzeń związanych z tą inwestycją. Ostatecznie nic z niej nie wyszło. - Pojawiły się kłopoty związane z aferą orlenowską i rozmowy na temat inwestycji pana Kulczyka w Lecha ustały - mówi Radosław Majchrzak. - Tak naprawdę jednak zasługi Jana Kulczyka dla Lecha i tak były bardzo duże. Przede wszystkim on nas uwiarygadniał w oczach innych partnerów. Skoro z nami rozmawiał, skoro jego ludzie zrobili nam audyt i uznali, że wszystko gra i można z nami prowadzić biznes, to był to sygnał dla kolejnych inwestorów - dodaje. - Poza tym mocno związane były z nami dzieci Jana Kulczyka. Sebastian kibicował mu zażarcie, na meczach pojawiała się także Dominika. Ona również sympatyzowała z nami. Jest mi bardzo przykro, że pan Jan Kulczyk nie żyje.

Dwa lata po zakończeniu rozmów o przejęciu Lecha Poznań przez Jana Kulczyka poznański klub kupił holding Amica prezesa Jacka Rutkowskiego.

 • 3
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • Przemek Gawlik

  Oceniono 11 razy 7

  Nigdy nie mogłem zrozumieć tego dlaczego kulczyk nie jest włascicielem lecha.

  Wyłozył by 20 bańek euro na transfery i wlkp byłby bogiem.

 • kkskris

  Oceniono 9 razy 5

  kulczyk był jednym z wielu mataczy z dawnego aparatu państwowego bogacąc się na politycznej protekcji i unikaniu podatków (Luksemburg) zawsze tylko obiecywał naiwniakom i kupował tymi obietnicami kolejnych kretynów ( w Limerick też miał przejąć klub po awansie do 1 ligi w 2007 r) a ja dobrze pamiętam jego słowa że woli łożyć na utalentowanego skrzypka niż na piłkarza (ciekawe czy więcej piwa z KP wypijają kibice piłkarscy czy fani muzyki poważnej

 • tdf-888

  Oceniono 11 razy 5

  santo subito!

 • waldits

  Oceniono 4 razy 4

  ..."diamentowy kolczyk" robił Leszka w wała...wolał zainwestować w udziały Kompanii Piwowarskiej niż pompować kasę w niepewny interes...

 • jacekbaran80

  Oceniono 4 razy 0

  W takim razie to w sumie dobrze że zrobił trochę hałasu przy tej drużynie. Skoro jakoś tam pomógł ją wypromować.... (link2sport.pl portal do szukania innych sportowców amatorów i umawiania się na mecze).

 • wolfspider

  Oceniono 8 razy -2

  Zaraz ide zobaczyć na Plotka czy też już coś jest o ś.p. Kulczyku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Ekstraklasa 2016/17

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Lechia Gdańsk 22 43 35-25 13 4 5
2 Jagiellonia Białystok 22 42 41-23 13 3 6
3 Legia Warszawa 21 38 44-22 11 5 5
4 Lech Poznań 22 38 35-19 11 5 6
5 Bruk-Bet Termalica 22 34 25-30 10 4 8
6 Zagłębie Lubin 20 31 28-22 8 7 5
7 Korona Kielce 22 29 31-42 9 2 11
8 Pogoń Szczecin 21 29 33-28 7 8 6
9 Wisła Kraków 22 28 32-36 8 4 10
10 Arka Gdynia 21 26 24-28 7 5 9
11 Śląsk Wrocław 22 26 22-30 6 8 8
12 Wisła Płock 22 25 28-32 6 7 9
13 Cracovia Kraków 21 24 30-27 5 9 7
14 Piast Gliwice 22 22 22-38 5 7 10
15 Górnik Łęczna 21 18 21-39 4 6 11
16 Ruch Chorzów 21 16 28-38 6 2 13

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa