Finał Ligi Europejskiej w Warszawie. A mógł być w Poznaniu, cztery lata temu

Finał Ligi Europejskiej, który zostanie rozegrany w środę wieczorem na Stadionie Narodowym w Warszawie, to pierwszy przypadek, by finał europejskiego pucharu piłkarskiego odbył się w Polsce. Czy ktoś pamięta, że jako pierwszy o taki finał starał się Poznań?
Poznań był miastem, które pierwsze rozpoczęło budowę czy też w jego wypadku raczej przebudowę, swego stadionu pod kątem organizacji dużych imprez piłkarskich. Kiedy w 2007 roku UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawo organizacji Euro 2012, obiekt był już w trakcie budowy.

Krótko po przyznaniu Polsce organizacji Euro 2012, jeszcze na fali euforii po tej decyzji, Poznań postanowił ubiegać się o organizację finału Pucharu UEFA, jak wtedy nazywano rozgrywki zwane teraz Ligą Europy czy Ligą Europejską. Miał to być test generalny przed Euro 2012, dlatego Poznaniowi zależało, by zorganizować go jak najszybciej się da, w 2010 albo najdalej w 2011 roku. - Na finał w 2010 roku szanse są małe - mówił wówczas Michał Listkiewicz, ówczesny prezes PZPN, który ideę wsparł. - Rok 2011 jest bardziej realny niż 2010 - uważa prezes i zapewnia: - Będę z całej mocy wspierał starania Poznania.

UEFA zbierała wówczas kandydatury na cztery finały na obie te edycje. Zgłosiło się aż trzynaście miast: Poznań, Bukareszt, Tbilisi, Kopenhaga, Gelsenkirchen, Porto, Madryt, Tel Aviv, Dublin, Hamburg, Lizbona, Londyn i Barcelona.

W październiku 2007 roku UEFA opublikowała rozstrzygnięcie - Poznań znalazł się jedynie na liście rezerwowych. - Jest mi przykro, bo bardzo chcieliśmy zorganizować taki mecz - mówił wtedy nieżyjący już dzisiaj Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania. - Póki nie otrzymamy uzasadnienia tej decyzji, możemy się tylko domyślać, że UEFA wybrała te stadiony, które już istnieją, a nasz jest dopiero w planach.

Ostatecznie finał Pucharu UEFA w 2010 roku zorganizował Hamburg (Atletico Madryt pokonało w nim Fulham Londyn), a finał w 2011 roku - Dublin (FC Porto zwyciężyło wówczas Sporting Braga, który wcześniej wyeliminował Lecha Poznań).