Lech Poznań - Błękitni Stargard Szczeciński. 27 procent szans "Kolejorza"

W historii Pucharu Polski tylko trzy drużyny awansowały do kolejnej rundy po porażce 1:3 w pierwszym meczu. Dwie z tych ekip sięgnęły potem po trofeum


Przed tygodniem piłkarze Lecha Poznań skompromitowali się w Stargardzie Szczecińskim, gdzie przegrali 1:3 z Błękitnymi. Żeby awansować do finału Pucharu Polski, muszą wygrać co najmniej 2:0. Wynik 3:1 dla gospodarzy będzie oznaczał dogrywkę, a każda inna ich dwubramkowa wygrana da awans drugoligowcom.

Sprawdziliśmy, jak w dziejach krajowego pucharu radziły sobie zespoły, które miały przed rewanżem dokładnie taką właśnie zaliczkę. Takich przypadków było w sumie 11. Tylko tyle w historii rozgrywek zapoczątkowanych blisko 90 lat temu? Tak, bo przed wojną odbyła się tylko jedna edycja, a potem od lat 50. aż do końcówki kolejnej dekady zwycięzcę wyłaniał jeden mecz.

Potem rozgrywanie dwumeczów też nie było tradycją - rezygnowano z nich na parę lat, by znów do nich wracać. I to na różnych etapach, najczęściej organizowano je już w ćwierćfinale, ale czasem jeszcze wcześniej. W sumie ta niezbyt regularna historia Pucharu Polski przyniosła 225 dwumeczów.

W jedenastu z nich pierwszy pojedynek kończył się wygraną gospodarzy 3:1 (starcie Błękitni - Lech to dwunasty taki przypadek). Siedmiu zwycięzców obroniło potem zaliczkę i przeszło dalej. W jednym dwumeczu - w półfinale sprzed trzech lat - Wisła Kraków odrobiła straty, ale odpadła po rzutach karnych z Ruchem Chorzów.

W trzech przypadkach porażka 1:3 nie przeszkodziła w awansie. Kto więc przecierał szlak, którym w czwartek będą chcieli pójść piłkarze Lecha Poznań?

Pierwszy był Górnik Zabrze. W półfinale PP w sezonie 1971/72 wygrał rewanż u siebie 3:0 i wyeliminował Ruch Chorzów. Potem zdobył puchar po tym, jak w finale zwyciężył 5:2... Legię Warszawa. Obecny zespół warszawskiego klubu będzie też pewnie jednym z finalistów w tym roku.

Drugi raz, gdy drużynie udało się awansować, mimo porażki 1:3 na wyjeździe, przyniósł rok 2000. Wówczas to RKS Radomsko z zaplecza ekstraklasy pokonał u siebie wicemistrza Polski Widzew Łódź 2:0.

Wreszcie pięć lat temu po Puchar Polski sięgnęła Jagiellonia Białystok, która w ćwierćfinale była już jedną nogą poza rozgrywkami, po porażce 1:3 w Chorzowie. W rewanżu zwyciężyła jednak 3:0.

Trzy udane rewanże na jedenaście prób oznacza, że statystycznie Lech Poznań ma niewiele ponad 27 procent szans na wyeliminowanie Błękitnych Stargard Szczecińskich. To oczywiście obliczenie, które nie uwzględnia klasy rywala, a przecież nie możemy zapominać o tym, że oba zespoły dzieli różnica dwóch lig.

Przypominaliśmy już o tym, że awanse drużyn z trzeciej ligi do finału pucharu są jednak w naszym kraju przypadkami wyjątkowymi . Do tej pory udało się to sześciu drużynom: Legii II Warszawa (1952), Czarnym Żagań (1965), Rakowowi Częstochowa (1967), ROW II Rybnik (1975), Lechii Gdańsk (1983) i Ruchowi II Chorzów (1993).