Były piłkarz Warty Poznań załatwia pracę Bogusławowi Baniakowi w... Burkina Faso

PRZEGLĄD PRASY. Bogusław Baniak, który w przeszłości prowadził m.in. Lecha Poznań i Wartę Poznań, ma objąć reprezentacje młodzieżowe Burkina Faso - donosi ?Sport?. Drużyna z zachodniej Afryki jest notowana na 68. miejscu w rankingu FIFA.


57-letni trener właśnie wrócił z Afryki. Spotkał się tam z prezesem tamtejszej federacji oraz selekcjonerem reprezentacji Burkina Faso, Niemcem Gernotem Rohrem, który swoją funkcję sprawuje od lutego tego roku. Bogusław Baniak dostał propozycję prowadzenia kadr do lat 15, 16 i 17 oraz reprezentacji olimpijskiej tego afrykańskiego kraju. - Byłbym koordynatorem ściśle współpracującym z trenerem seniorów - wyjaśnia w "Sporcie" polski szkoleniowiec.

Jak tłumaczy, poznał już warunki, na jakich miałby pracować w Burkina Faso. Wkrótce do Polski ma dotrzeć kontrakt dla Bogusława Baniaka i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie kwietnia były trener Lecha Poznań i Warty Poznań powinien rozpocząć pracę w Afryce.

Cała historia nie miałaby w ogóle miejsca, gdyby nie udział Abrahama Loligi. To właśnie blisko 33-letni zawodnik z Burkina Faso był przewodnikiem i tłumaczem Bogusława Baniaka na Czarnym Lądzie. Piłkarz, który przed laty występował w klubach ze stolicy kraju, Wagadugu, zna się z trenerem Baniakiem z czasów wspólnej pracy w Warcie Poznań w sezonie 2009/10.

Abraham Loliga występował też w innych wielkopolskich klubach: Polonii Nowy Tomyśl, Nielbie Wągrowiec, a ostatnio w Pogoni Lwówek.

W sezonach 2000/1 i 2001/2 Bogusław Baniak najpierw uratował Lecha Poznań przed spadkiem do III ligi, a potem wprowadził zespół do ekstraklasy. Został zwolniony po ośmiu meczach sezonu 2002/3. Wartę Poznań trenował trzykrotnie - po raz ostatni w 2011 roku.