Sport.pl

Lech Poznań skończył 93 lata. Prężny staruszek!

19 marca mija rocznica założenia Lecha Poznań, który powstał wówczas, w 1922 roku, jeszcze jako Lutnia Dębiec (dzisiejsza dzielnica Poznania nie leżała wtedy w granicach miasta). Prężnemu i wciąż walczącemu o mistrzostwo staruszkowi życzymy sukcesu!
Chociaż swą datą powstania Lech Poznań nie może równać się z klubami z Wysp Brytyjskich, to jednak w polskiej ekstraklasie jest jedną z najstarszych ekip. Wcześniej od niego powstały jedynie: Cracovia (1906), Wisła Kraków (1906), Legia Warszawa (1916), Jagiellonia Białystok (1920) i Ruch Chorzów (1920). Wiele obecnych klubów ekstraklasy to kluby powojenne, a Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Bełchatów, Korona Kielce - nawet z ostatnich 40 lat. Lech Poznań - sześciokrotny mistrz Polski - to zatem dzisiaj jeden z najstarszych klubów najwyższej polskiej ligi i zarazem najbardziej utytułowanych. W tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy zajmuje piąte miejsce, za Legią Warszawa, Wisłą Kraków, Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze. Ma 54 sezony rozegrane w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Staruszkowi życzyć stu lat byłoby nadmierną ostrożnością. Życzymy mu całej wieczności i tytułu mistrzowskiego!

Tu można przeczytać, dlaczego właśnie 19 marca obchodzimy urodziny Lecha Pozna ń.

Więcej o:
Komentarze (6)
Lech Poznań skończył 93 lata. Prężny staruszek!
Zaloguj się
 • absolutebeginners

  Oceniono 9 razy 5

  a Wy jeszcze wojskowi czy już ITI-owscy złodzieje .. pani Karino / proszę przypomnieć do kogo należy herb i barwy tego niby klubu ..

 • absolutebeginners

  Oceniono 7 razy 3

  2007-2010: Po nieudanych negocjacjach KP z CWKS-em dotyczących używania herbu, władze Legii postanowiły wprowadzić herb wzorowany na pierwszym. Różnił się on od pierwotnego kształtem tarczy, która była trójkątna..............

 • plendz

  Oceniono 6 razy 2

  Niech Lech lutuje aż miło;-)

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 5 razy -1

  93
  Idealne cyfry do świętowania "mistrzostwa polski" zaje ba nego przy zielonym stoliku.
  Lech Złodziej a kurtyzany pokroju tego czegoś jeszcze mają prawo się wypowiadać. W niedzielę przy dobrych wiatrach kurtyzana zapomni już o jakimkolwiek sukcesie w tym sezonie. A Wyspy Owcze czekają!!!

 • Karina Vorbrodt

  Oceniono 12 razy -6

  Przecież to nie Lech, tylko AMICA WRONKI, która przyjęła cudze imię. Trzeba więc ten klub zwać wdzięcznym słówkiem LECHAMICA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX