Sport.pl

Czy Lech Poznań zagra w juniorskiej Lidze Mistrzów? "Brakuje nam tego"

Jeśli Lech Poznań wygra rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów, będzie miał szansę zagrać w młodzieżowej Lidze Mistrzów. - Brakuje nam rywalizacji w Europie - przyznają w "Kolejorzu".


UEFA Youth League, zwana potocznie młodzieżową Ligą Mistrzów, to rozgrywki powołane do życia prawie dwa lata temu. Występują w nich juniorskie drużyny klubów, które zakwalifikowały się do prawdziwej, dorosłej Ligi Mistrzów, a polskiego zespołu nie ma w niej od 1996 roku. Od tego roku drzwi do młodzieżowej Champions Lague będą też otwarte dla juniorskich mistrzów krajów. W przypadku Polski prawo startu w eliminacjach do tych rozgrywek wywalczy zwycięzca Centralnej Ligi Juniorów, a Lech Poznań jest w niej jednym z mocniejszych zespołów. Może więc nie oglądać się na to, czy seniorzy "Kolejorza" zajmą pierwsze miejsce w ekstraklasie.

Po wygraniu CLJ młodzieżowy mistrz Polski będzie musiał przejść dwie rundy eliminacji, by znaleźć się w fazie grupowej. Jeśli lechitom udałaby się ta sztuka, zyskaliby szansę regularnej rywalizacji z najlepszymi w Europie. I to dosłownie. Zeszłoroczną edycję UEFA Youth League wygrała FC Barcelona, która w finale pokonała Benfikę Lizbona. Dwa gole w finale strzelił Munir El Haddadi. Wkrótce trafił do pierwszej drużyny klubu z Katalonii, został też powołany do reprezentacji Hiszpanii.

Lech Poznań chce wiosną włączyć się do walki o UEFA Youth League. - Nasze parcie na te rozgrywki nie wzrasta, ale na pewno zauważamy szansę rywalizacji na poziomie europejskim, czego nam bardzo brakuje. Gra w młodzieżowej Lidze Mistrzów pomogłaby nam ten niedobór wypełnić. Na pewno chcielibyśmy awansować, ale nie będziemy robić niczego sztucznie. Proszę się więc nie spodziewać, że w meczu juniorów zagra na przykład Dawid Kownacki. To mijałoby się z celem - mówi dyrektor Akademii Lecha Poznań Marek Śledź.

Żeby awansować do juniorskiej Champions League, najpierw trzeba jednak wygrać rozgrywki CLJ. Obecnie "Kolejorz" zajmuje drugie miejsce w grupie zachodniej i ma na koncie tyle samo punktów, co prowadząca Lechia Gdańsk. Wraz z początkiem czerwca rozpocznie się faza finałowa CLJ, w której zagrają po dwie najlepsze ekipy z obu grup. - W zeszłym roku dotarliśmy do półfinału, ale odpadliśmy po dwumeczu z Wisłą Kraków. Podkreślam jednak, że z rocznika 1995 [najstarszego, jaki mógł wtedy grać - przyp. red.] mieliśmy w tym zespole tylko dwóch zawodników. Często celowo obniżaliśmy wiek chłopców w drużynach juniorskich, a mimo to rywalizowaliśmy z dobrymi efektami - tłumaczy dyrektor akademii.

Juniorzy starsi Lecha Poznań zimą rozegrali trzy sparingi - wygrali 6:0 z PSK-em Racot i 4:0 z Wisłą Puławy, a także zremisowali 1:1 z SMS Łódź. Rundę wiosenną CLJ młodzi lechici wznowią w sobotę we Wronkach - o godz. 12 zagrają z Bałtykiem Koszalin.Więcej o: