Lech Poznań jedzie na stadion, na którym ostatnio wygrywał. Wcześniej nie było łatwo

Odkąd Cracovia w tym stuleciu w miarę regularnie gra w ekstraklasie, Lechowi Poznań ciężko grało się na jej terenie. Wprawdzie ostatnia wizyta ?Kolejorza? przy Kałuży zakończyła się pogromem gospodarzy, ale zdecydowana większość z ostatnich wyjazdowych starć z Cracovią kończyła się porażkami poznańskiego zespołu.


Od sezonu 2004/2005, a więc od powrotu Cracovii po wieloletniej przerwie do krajowej elity, stadion leżący po zaprzyjaźnionej stronie krakowskich Błoń, był dla lechitów miejscem bardzo niegościnnym. W ośmiu ligowych meczach poznaniacy zdołali odnieść tylko trzy zwycięstwa, a w pozostałych spotkaniach nie zdobyli nawet jednego punktu. Nie pomogło także rozegranie jednego z wyjazdowych meczów z krakowianami na stadionie w Sosnowcu. W sezonie 2009/2010, kiedy to trwała budowa nowego obiektu Cracovii, Lech uległ jej 0:1, a bramkę dla "Pasów" strzelił były lechita Paweł Sasin.

Cracovia radziła sobie u siebie zarówno ze "starym" Lechem, jak i tym, przejętym już w 2006 roku przez holding Amica. Co więcej, najwyższą wyjazdową porażkę w starciach z Cracovią Lech poniósł w tym stuleciu właśnie w pierwszym sezonie, w którym trenerem poznańskiej drużyny był Franciszek Smuda. "Kolejorz" poległ wówczas pod Wawelem 0:3 i była to jego trzecia kolejna wyjazdowa przegrana z Cracovią. W poprzednich meczach "Pasy" wygrywały 2:0 i 3:2. Również 2:3 poznaniacy przegrali wiosną 2008, kiedy to ich katem okazał się Kamil Witkowski, który strzelił wówczas hat-trick.

Złą passę udało się Lechowi Poznań przerwać jeszcze w tym samym roku. Mecz rozgrywany w śnieżnej aurze, zakończył się skromnym zwycięstwem "Kolejorza" 1:0, a gola na wagę trzech punktów strzelił Ivan Djurdjević. Był to ostatni wyjazdowy mecz Lecha z Cracovią na stadionie przy Kałuży, przed jego modernizacją.

Kolejnym wyjazdowym meczem poznaniaków z Cracovią, było wspomniane już starcie w Sosnowcu.

W pierwszym meczu na nowym obiekcie "Pasów", Lech w 2010 roku odniósł wysokie zwycięstwo 4:1, ale mecz rozgrywany był w ramach Pucharu Polski. W lidze nie poszło już "Kolejorzowi" tak dobrze, bowiem przegrał 0:1. Porażka z marca 2011 roku była jednak dla lechitów ostatnim przegranym wyjazdowym starciem z Cracovią.

Dwa ostatnie występy Lecha na stadionie przy Kałuży to już bowiem popisy skuteczności poznaniaków. W sezonie 2011/2012 "Kolejorz" wygrał tam 3:0 po golu Rafała Murawskiego i dwóch bramkach Artjomsa Rudnevsa. Łotysz po tamtym sezonie został królem strzelców ekstraklasy, a Cracovia musiała się z nią pożegnać. Przerwa trwała jednak tylko jeden sezon. W kolejnym "Pasy" znów grały w krajowej elicie, ale u siebie dostały od Lecha srogie lanie. W listopadzie 2013 roku gole Cracovii strzelali Kasper Hamalainen, Gergo Lovrencsics, Marcin Kamiński, Rafał Murawski, Łukasz Teodorczyk i Bartosz Ślusarski, a "Kolejorz" wygrał 6:1.

Jak pójdzie mu tym razem? W piątek Lech Poznań znów będzie gościł na stadionie Cracovii. Początek meczu o godz. 20.30.

Wyniki wyjazdowych meczów Lecha z Cracovią w XXI wieku (tylko w ekstraklasie):Sezon 2004/5Cracovia - Lech 2:0
Sezon 2005/6Cracovia - Lech 3:2
Sezon 2006/7Cracovia - Lech 3:0
Sezon 2007/8Cracovia - Lech 3:2
Sezon 2008/9Cracovia - Lech 0:1
Sezon 2009/10Cracovia - Lech 1:0
Sezon 2010/11Cracovia - Lech 1:0
Sezon 2011/12Cracovia - Lech 0:3
Sezon 2013/14Cracovia - Lech 1:6