Komu kibicuje się w Polsce? Lech Poznań nie załapał się na podium

Jedynie 8 proc. osób zainteresowanych rozgrywkami piłkarskimi w Polsce deklaruje, że kibicuje Lechowi Poznań. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ekstraklasy SA wygrywa Legia Warszawa, z którą sympatyzuje prawie co czwarty badany.
"Kolejorz" przegrywa jednak nie tylko z Legią Warszawa, której kibicuje 23 proc. badanych, ale także ze Śląskiem Wrocław i Wisłą Kraków. Wrocławianie cieszą się sympatią 12 proc. badanych, zaś "Biała Gwiazda" może liczyć na przychylność 9 proc. respondentów. Lechowi kibicuje jedynie 8 proc. badanych, a więc niemal trzykrotne mniej niż Legii Warszawa. Ekipa ze stolicy jest też najbardziej rozpoznawalnym polskim klubem. Zna ją 78 proc. badanych. W tej kategorii Lech jest drugi z wynikiem 67 proc.

Fani biorący udział w badaniu odpowiadali także na inne pytania związane z "Kolejorzem". Ulubionym zawodnikiem kibiców został Krzysztof Kotorowski z wynikiem 11 proc. Jako najważniejsze wydarzenie w ostatnich latach 35 proc. wskazało mistrzostwo Polski z 2010 roku.

Najbardziej pożądanym transferem do Lecha jest, zdaniem kibiców, powrót do "Kolejorza" Roberta Lewandowskiego. Za taką opcją opowiada się 26 proc. sympatyków Lecha. Legendą klubu jest Piotr Reiss, na którego w tej kategorii wskazuje 38 proc. badanych.

Swoje odzwierciedlenie w badaniu znalazła także rywalizacja Lecha z Legią. Najbardziej pożądaną przez kibiców "Kolejorza" wygraną jest bowiem zwycięstwo ze stołeczną drużyną. Za taką opcją opowiada się aż 76 proc. badanych.

Badanie na zlecenie Ekstraklasy SA przeprowadziła firma Millward Brown w październiku 2014 roku. Próba wyniosła 1200 osób.