Niedzielny rywal Lecha Poznań jeszcze niedawno był w krajowej czołówce. Dziś walczy, by wrócić do ekstraklasy

Gdyby spotkanie ?Kolejorza? z Anży Machaczkała odbywało się dwa lata temu, lechici mogliby się zmierzyć z piłkarzami światowego formatu, jak Samuel Eto'o czy Willian. W niedzielę zagrają z liderem tabeli zaplecza rosyjskiej Priemjer-Ligi.
O drużynie z Dagestanu głośno zrobiło się w 2011 r. Wówczas to klub, który istniał dopiero od 20 lat, rozpoczął prawdziwą ofensywę transferową. W drużynie pojawili się tacy gracze jak Jurij Żirkow, Roberto Carlos czy Samuel Eto'o. W kolejnych sezonach do Anży dochodzili jeszcze choćby znany z występów w Realu Madryt francuski pomocnik Lassana Diarra czy grający dziś w Chelsea London Brazylijczyk Willian. Nic więc dziwnego, że drużyna, która dotąd była ligowym średniakiem, w sezonie 2012/2013 zajęła trzecie miejsce w rosyjskiej ekstraklasie i dotarła do finału krajowego pucharu. Do tych wyników doprowadził ją holenderski szkoleniowiec Guus Hiddink.

Później jednak należący do rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kierimowa klub zmienił swoją politykę, co przełożyło się także na jego sportową dyspozycję. W drużyny odeszli trener i najbardziej znani zawodnicy. W efekcie już rok po zajęciu miejsca na ligowym podium Anży spadła do pierwszej dywizji, której tabeli jest aktualnym liderem. Drużyna prowadzona przez Siergieja Taszujewa zgromadziła 45 punktów i o trzy wyprzeda wicelidera Tom Tomsk.

Zespół opiera się obecnie na zawodnikach rosyjskich, a obcokrajowcy znajdują się w zdecydowanej mniejszości. Są nimi posiadający rosyjskie obywatelstwo gruziński pomocnik Lewan Gwazawa, Brazylijczyk Leonardo, pochodzący z Nigru Amadou Moutari i urodzony we Francji, ale reprezentujący Wybrzeże Kości Słoniowej Yannik Boli. Ten ostatni, wychowanek Paris Saint-Germain, jest najlepszym strzelcem zespołu. W tym sezonie w 12 meczach ligowych zdobył dziewięć goli.

Lech Poznań z Anży Machaczkała zmierzy się w niedzielę o 16 czasu polskiego. Transmisję z czwartego tej zimy sparingu lechitów przeprowadzi klubowa telewizja Lech TV.