Lech Poznań gra sparing z pucharowym przeciwnikiem Ruchu i Legii. Piłkarzem rywali jest były gracz Odry Wodzisław

Metalist Charków będzie pierwszym zespołem, który sprawdzi formę Lecha Poznań podczas drugiego tej zimy zgrupowania ?Kolejorza?. Ukraiński zespół jesienią mierzył się z Legią Warszawa w fazie grupowej Ligi Europejskiej.
Piłkarze z Ukrainy zajmują obecnie siódme miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 19 punktów. W ostatnich miesiącach czterokrotnie mieli okazję mierzyć się z drużynami z Polski. W czwartej rundzie eliminacji Ligi Europy po dogrywce pokonali Ruch Chorzów, a w fazie grupowej tych rozgrywek ponieśli dwie porażki z Legią Warszawa (0:1, 1:2). W grupie L przegrywali także z Trabzonsporem i Lokeren i z bilansem bramek 3-10 zajęli ostatnie miejsce w tabeli.

Kadra Metalista to charakterystyczna dla klubów ukraińskich mieszanka Ukraińców i piłkarzy pochodzących z Ameryki Południowej. Najlepszym przykładem tej kombinacji jest jeden z najbardziej doświadczonych graczy w drużynie czwartkowego rywala Lecha Poznań Edmar. 34-letni Brazylijczyk trafił na Ukrainę w 2002 roku. Jego pierwszym klubem w nowej ojczyźnie (od 2011 roku jest reprezentantem Ukrainy) była Tawrija Symferopol. Od 2007 roku gra w Metaliście Charków.

Inni Latynosi w Metaliście to Argentyńczycy Cristian Villagra, Juan Manuel Torres oraz Brazylijczycy Cleiton Xavier, Jaja i Rodrigo Moledo. Ten ostatni w swoim życiorysie ma nawet polski epizod. W rundzie jesiennej sezonu 2009/2010 grał w Odrze Wodzisław Śląski. Wystąpił jedynie w trzech meczach w ekstraklasie, za to jednym z tych spotkań było starcie z Lechem Poznań, wygrane przez "Kolejorza" 1:0.

Metalist Charków to klub z 90-letnią tradycją, ale jego największe sukcesy miały miejsce dopiero XXI wieku. W 2013 roku charkowski zespół został wicemistrzem Ukrainy. Wizytówką klubu jest jego mogący pomieścić ponad 38 tysięcy widzów stadion, wyremontowany przy okazji organizacji Euro 2012. Z uwagi na konflikt rosyjsko-ukraiński mecze w Lidze Europejskiej Metalist rozgrywał jednak w Kijowie i Lwowie.

Lech z Metalistem zagra w czwartek o godzinie 16. Spotkanie ma być transmitowane w Lech TV.

Więcej o: